Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Полтавський літературно-меморіальний музей І.П.Котляревського

Полтава, проспект Віталія Грицаєнка 18 Тел.: (0532) 56-97-50.

Офіційна сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/Kotlyarevskyiliterarymemorialmuseum/

Час роботи: 9.00—17.00; останній четвер кожного місяця — санітарний день.
Директор: Яременко Руслан Миколайович 

В одному з мальовничих куточків Полтави у старовинному будинку поч. ХІХ ст. що, за переказами, належав поету В.В.Капністу, розташований Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського, відкритий 28 вересня 1952 р.

Експозиція музею розташована у шести залах. Сьома зала – виставкова, де щомісяця презентується нова виставка з творчого доробку сучасних полтавських митців, цікаві зібрання з приватних колекцій тощо.

Значна кількість унікальних документів та матеріалів розповідає про літопис долі Котляревського, вшанування його пам’яті. Найбільший скарб музею – рукописний архів поета, що майже повністю зберігається у фондах музею.

Письменник виконував чимало різних обов’язків у адміністративних і громадських установах Полтави, 12 років служив у війську, упродовж 25 літ працював наглядачем Будинку виховання дітей бідних дворян, вісім років – піклувальником Полтавських благодійних закладів. Це головні віхи його службової діяльності.

Усе життя Іван Котляревський виявляв інтерес до українського фольклору, любив музику і театр, близько чотирьох років виконував обов’язки головного директора Полтавського театру.

Два експозиційних зали присвячені творчості видатного майстра слова. «Енеїда», «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» – три твори, котрі заклали підвалини нової української літератури та драматургії. Матеріали музейної збірки розповідають також про театральну та драматургічну діяльність І.П.Котляревського: тут представлені перші видання його п’єс, афіші, запрошення, фото театральних труп та окремих виконавців.

Глибоко висвітлена у музеї тема вшанування пам’яті І.П.Котляревського, починаючи з першої половини ХІХ ст. і до сьогодення.

Безсмертний полтавець здобув справді всенародну славу. Радісно читати слова студентів Полтавського національного педагогічного університету у книзі вражень: «Бажаємо, щоб стежка до музею І.П.Котляревського ніколи не заростала терном байдужості і полином гіркого нехтування. Нехай зростає шана і любов до світлої пам’яті митця!»

Рідне місто Івана Котляревського увічнило пам’ять про видатного поета у назвах вулиці, ліцею, кінотеатру, бібліотеки, парку. У центрі Полтави височить чудовий пам’ятник письменнику, споруджений 1903 р. за проектом скульптора Л. Позена та арх. О. Ширшова коштом доброчинних народних пожертв.

За ініціативою музею заснована Полтавська щорічна міська дитяча літературна премія імені І.П. Котляревського, постійно проводяться літературно-музичні вечори, фестивалі дитячої творчості, презентації нових видань, зустрічі з письменниками, науковцями.

Музей - садиба І.П.Котляревського

36020, м. Полтава, Соборний майдан, 3. Конт. тел.: (0532) 60-88-92.
Садиба працює: з 10 до 18 год. (весінньо-літній сезон)

   з 09 до 17 год. (осінньо-зимовий сезон) 

Останній вівторок кожного місяця - санітарний день.
Музей очолює директор – Яременко Руслан Миколайович.
Завідувач філіалу – Голубнича Марина Володимирівна.

1969 року у двохсоті роковини від дня народження Івана Котляревського у Полтаві, за акварельним ескізом Т.Г.Шевченка, відновлено ще одне дороге місце, пов’язане з ім’ям письменника, - його садибу, яка стала філіалом літературно-меморіального музею І. Котляревського.

Весь свій вік прожив Іван Петрович у хаті, успадкованій ще від діда - диякона Успенського кафедрального собору. Місце, де розташована садиба, - старовинний куточок Полтави, який земляки поета символічно назвали Івановою горою. Це улюблене місце відпочинку полтавців та гостей міста. Звідси видно Хрестовоздвиженський монастир, який пам’ятає полковника Мартина Пушкаря і Марусю Чурай, а з Білої альтанки відкриваються чудові краєвиди понад Ворсклою.

У будинку - п’ять кімнат, як і було за життя письменника: кабінет, світлиця, вітальня, опочивальня та кухня. Вхід до них, як і раніше був, з сіней.

У максимально точно відновлених відповідно до спогадів сучасників поета інтер’єрах меморіального будинку зберігаються речі, що належали І. П. Котляревському, експонуються його нагороди, рукописні сторінки творів, а також меблі, предмети дворянського вжитку тієї епохи.

На території садиби можна оглянути господарські споруди, які повністю відновлені у їх первісному вигляді.

За життя І. П. Котляревського навколо хати був фруктовий сад, де росли традиційні для України яблуні, груші, вишні, сливи, абрикоси, горіхи. Ландшафт садиби відновлений відповідно до її первісного образу. Справжньою окрасою садово-паркової зони є кущі калини, оспіваної у народних піснях, як символ України.

Народний поет і класик української літератури дуже любив квіти. Вони росли у нього не тільки попід хатою, але й у саду, під парканом, коло воріт... Чорнобривці, айстри, півонії, ружі, тюльпани, рута-м’ята огортають дім пахощами з ранньої весни до пізньої осені, надаючи цьому куточку Полтави пісенно-поетичного та істинно українського образу.

Ця садиба справді є куточком казки і дитинства, де жив чарівник слова і пера, великий український поет Іван Котляревський.

Щорічно музейний комплекс І. П. Котляревського відвідують близько 40 тисяч чоловік, проводиться 1500 екскурсій.

Музей І. П. Котляревського, м. Полтава: фотогалерея

План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія