Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Життя як досягнення. 80 років з дня народження Стівена Гокінга

10.01.22, 08:03

8 січня 1942 року у Оксфорді народився відомий англійський фізик-теоретик, космолог та автор багатьох книжок Стівен Гокінг.

Він отримав докторський ступінь Кембриджського університету і впродовж 30 років працював професором математики в Кембриджському університеті - на тій самій посаді, на якій 300 років до того працював Ісаак Ньютон. Вперше широку популярність Гокінг отримав після того, як у квітні 1988 року була опублікована його науково-популярна книга «Коротка історія часу», яка згодом стала бестселером. Згодом вийшли книги «Чорні діри та молоді всесвіти» (1993) та «Світ у горіховій шкаралупці» (2001). У 2005 році вийшло нове видання «Короткої історії часу» – «Найкоротша історія часу», написане у співавторстві з Леонардом Млодиновим.

2

Головне досягнення Гокінга полягає в описі випромінювання чорних дір та застосовуванні термодинаміки для їх вивчення. Він висловив гіпотезу про те, що чорні діри малої маси втрачають енергію, «випаровуються», випускаючи випромінювання за своїм горизонтом подій, і, врешті-решт, «вмирають». Це явище назвали «випромінюванням Гокінга».

Також він займався вивченням проблеми виникнення космологічної сингулярності – первинного стану Всесвіту, з якого вона, відповідно до теорії Великого вибуху, безперервно розширюється. На його думку, до початку так званого Великого вибуху, в результаті якого, прийнято вважати, утворився наш Всесвіт, не було ані часу, ані простору, Всесвіт був стиснутий до розміру одного атома.

У жовтні 2017-го на сайті архіву Кембріджського університету опублікували текст повної дисертації Стівена Гокінга про дослідження Всесвіту. Менш ніж за добу понад 60 тисяч осіб відвідали сайт, щоб прочитати або скачати документ, через що сайт просто «впав», не впоравшись з потоком користувачів.

Усе своє життя Стівен Гокінг не припиняв займатися наукою, навіть будучи прикутим до інвалідного візка і спілкуючись з людьми через комп’ютерний синтезатор мови. Професор навіть планував полетіти у космос. Гокінг посідав восьме місце у рейтингу «100 геніїв сучасності». Відзначений такими нагородами, як медаль Альберта Ейнштейна, премія Вольфа, премія принца Астурійського, медаль Коплі, Президентська медаль Свободи та премія з фундаментальної фізики.

3

У бібліотеці-філіалі №9 ви можете познайомитись з кількома книгами авторства знаного фізика, як то «Теорія всього» чи серія «Пригоди Джорджа», написані ним у співавторстві з донькою Люсі Гокінг. Запрошуємо до читання!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія