Наприкінці серпня 2014-го на Сході України поспіли соняхи, але збирати їх було складно, бо тоді на Сході, й у цих соняхах зокрема, тривали бої та залишалися загиблі українські захисники… Саме на ці серпневі дні 2014 року припав пік Іловайської трагедії, коли в результаті протистояння російським військам, українські збройні підрозділи потрапили у вороже оточення. А 29 серпня загинула найбільша кількість українських військових – цей день став одним з найтрагічніших у сучасній історії нашої держави.
29 серпня українці вдруге офіційно відзначатимуть День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
У цей день передбачено приспущення Державного прапора України та оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання, обмеження розважально-концертних заходів та трансляцій на телебаченні і радіо, покладання квітів до пам’ятників, пам’ятних знаків та місць поховань захисників України, а також проведення національно-патріотичних заходів.
Минулого року цього дня на знак пам’яті про хлопців, які поклали своє життя на полях українського Сходу, бійці, що воювали в Іловайську, волонтери та ті, хто розшукував тіла солдат, привезли під стіни Михайлівського Золотоверхого собору, де знаходиться символічна стіна пам’яті, сотні соняхів. Ці живі квіти вже стали певним символом вічного життя, сонця та любові до своєї країни.
Тема війни на Донбасі болюча та викликає багато суперечок. Так само і книжки про неї. Хтось не готовий їх читати, бо «не витримує психіка», хтось вважає, що до «справжньої літератури» таким книгам далеко, хтось просто байдуже відводить очі та змінює тему. А хтось читає, бо лише розповіді, записані з перших вуст, дають можливість зафіксувати історію такою, як вона є...
У книгозбірнях Полтавської МЦБС багато книг, які варті уваги, – вони написані журналістами, письменниками, волонтерами та учасниками подій. Бібліотекарі бібліотеки-філії № 1 пропонують вам до читання книгу військового капелана Андрія Зелінського «Соняхи. Духовність на час війни». Це книга історій, вдячності і пам’яті, а ще – це книга про любов.
«Сонях – рослина, дуже вірна сонцю. Вона постійно повертається за сонцем, настільки зорієнтована на нього, що, з рештою, і сама стає дуже яскравим образом сонця, – каже автор. – Соняхи стали для мене дуже яскравим символом наших військових... Образом справжньої, щирої, щедрої і до кінця вірної любові. Тільки любов здатна на перемогу. Лише вона здатна давати життя…
Ці хлопці зустрілися з ворогом, дуже підступним, дуже потужним… тому що вони любили. Можливо, дехто з них навіть не думав, що, виконуючи свою службу, насправді любить. Але коли вони не мали нічого, найсуттєвіших речей, вони просто по-чоловічому виконували свій обов’язок. Захищали, бо захисники. Помирали за інших. Це те, що я називаю любов’ю – справжньою, щирою, яка не шукає свого, бо боролися за спільне, віддавали усе, включно з власним життям і залишалися вірними до кінця. Це той момент, коли любов долає смерть… Я бачу це, коли дивлюся на обличчя цих хлопців. І це від нас залежить, чи ці смерті будуть не даремні… Одне із дуже важливих завдань, яке я поставив перед собою, пишучи свої роздуми і прийнявши рішення опублікувати книгу, це те, щоб ми не забули і щоб нам не забракло вдячності. Аби ми жили сьогодні так, щоб їхні мрії стали дійсністю».