Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Загрозливі новини від європейських ЗМІ. #35_років_уроків

16.04.21, 11:00

Ранковий випуск новин Шведського радіо Sveriges почався з новини про те, що 28 квітня 1986року було зафіксовано підвищений рівень радіаційного фону на атомній електростанції «Форсмарк» (Forsmarks) – це приблизно 200 кілометрів від Стокгольму.

«27 квітня ніхто нічого не знав. Ви повірте мені, я весь день 28 квітня… працювала в парі з моїм товаришем, який був аташе з науки в шведському посольстві в Москві, ми один одному допомагали в цей тяжкий день. Ніхто нічого не знав до програми «Время» на центральному телебаченні Радянського Союзу, і це було о дев’ятій вечора», – розповідає шведська радіожурналістка Елізабет Хедборг.

На місце ймовірної аварії прибули журналісти CNN та європейських ЗМІ. Через кілька годин проб на радіацію в середині приміщень станції та зовні, фахівці з’ясували, що у них все обладнання працює бездоганно.

Згодом прийшли тривожні новини про радіоактивність з Данії. Шведські науковці одразу проаналізували метеорологічні зведення за 72 години, зокрема, напрямок вітру та дощових хмар. Їм вдалося вирахувати країну і місце звідки повзла радіаційна хмара – Радянський Союз, атомна електростанція під Києвом.

Інформаційна політика в перші тижні після катастрофи посіяла недовіру до влади. Влада разом з пресою та телебаченням зберігали мовчання про аварію аж доки про неї не почали говорити за кордоном і стало зрозумілим, що приховати аварію неможливо.

Лише 28 квітня в СРСР з’явилося перше офіційне повідомлення

Поради про самозахист людей від впливу радіації з’явилися в “Правді України” 9 травня. У статті “Рекомендовані заходи з безпеки” зазначалися тези радіо-інтерв’ю із тодішнім міністром охорони здоров’я Анатолієм Романенком, в якому йшлося: “Головний наш ворог – пил, як можливий носій радіоактивних речовин… В останні дні на вулицях та у дворах стало менше дітей, що грають. І це правильно. Хоча прямої небезпеки опромінення сьогодні практично немає, давайте будемо берегти їх у першу чергу від пилу”.

Офіційне звернення Генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова щодо аварії на ЧАЕС відбулося лише 14 травня!

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2217657-sogodni-ukraina-zgadue-31u-ricnicu-cornobilskoi-tragedii.html

https://www.radiosvoboda.org/a/chronobyl-radiation-sectret/2593311.html

https://12kanal.com/34-roky-chornobylskij-katastrofi-10-faktiv-pro-tragediyu/

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія