Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Яскравий астероїд на мистецькому небосхилі: Богдан Ступка

27.08.21, 09:27

«Мрією мого життя було, щоб українська культура стала відома в цілому світі. Мрії повинні збуватися, і я щасливий, що маю можливість сприяти цьому»

Його називають людиною-епохою. За його ролями можна вивчати історію і пізнавати Україну. 9 років тому Україна втратила геніального артиста, видатного діяча культури, непересічний талант – Богдана Сильвестровича Ступку. Працівники Полтавської міської центральної бібліотеки, в день народження талановитого Майстра, розкажуть про відданого видатного служителя Мельпомени в пізнавальній добірці фактів.

  1. Колеги Ступки розповідали, що він називав себе "Актьор Актьорич" і любив, коли на знімальному майданчику до нього зверталися Бодя, Ступочка чи Сильвестр Сталоновий. Також він терпіти не міг пафосу та офіціозу, хоча і мав велику кількість нагород: Герой України (2011), Орден князя Ярослава Мудрого IV ст. (2010), V ст. (2006); Орден «За заслуги» I ст. (2001), II ст. (1999); Почесна відзнака Президента України (1994); Державна премія України імені Т. Шевченка (1993); Державна премія України імені Олександра Довженка (2012 р., (посмертно).

  2. Крім того, що Богдан Ступка втілив на сценах театрів більше сотні персонажів, він також зіграв в більш, ніж 100 фільмах.

  3. Те, що Богдан Ступка став актором нікого не дивувало, адже ріс він у мииецькій родині і змалку бував у театрі. Проте сам майбутній актор мріяв стати лікарем або хіміком. Але під час вступу провалив іспити на обидві спеціальності.

  4. Стрічки "Білий птах із чорною ознакою", "Молитва про гетьмана Мазепу", "Чорна рада" – у золотому фонді українського кіно.1

  5. У творчому доробку актора чимало історичних постатей: гетьмани Іван Брюховецький ("Чорна рада"), Іван Мазепа ("Молитва за гетьмана Мазепу"), Богдан Хмельницький ("Вогнем і мечем"), і навіть Чингісхан ("Таємниця Чингісхана"). Однак, для багатьох він залишився могутнім і сильним Тарасом Бульбою. Щоб краще втілити образ Тараса Бульби, насититись запорізьким духом, митець навіть побував у Запорізькому краї. Після з’йомок Ступка зізнався, що вона була найважчою в його житті. 4

  6. Також актору втілив у фільмах та спектаклях літературних персонажів та письменників: «Камінний господар» (фільм-спектакль) - дон Жуан - головна роль; «Вир» - Йоська Вихор - головна роль; «Украдене щастя» - Микола Задорожний; «З житія Остапа Вишні» - Остап Вишня - головна роль; «Кайдашева сім’я» - Омелько Кайдаш - головна роль.2
  7. Свою технологію роботи над ролями Богдан Ступка тримав у секреті. Казав, що публіка дізнається це після його смерті, адже він «усе записав».

  8. Цікаво, що біля входу в Національний академічний український драматичний театр ім. Івана Франка, де Богдан Сільвестрович пропрацював майже все своє життя, знаходиться бронзовий відбиток руки Майстра. Ніби й сьогодні він присутній у рідному театрі, де цілі дні проводив, граючи, керуючи, спілкуючись із колегами, друзями, журналістами.

3

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія