Яскраві барви життя українського народу у малюнках
16.01.24, 10:51
18 січня минає 160 років від дня народження видатного українського живописця та графіка, народного художника України Івана Сидоровича Їжакевича.
Народився майбутній митець 18 січня 1864 р. у селі Вишнополі на Уманщині. Через бідність батьки не змогли дати сину освіту. Коли маленькому Іванові виповнилось 10 років, батько відвіз його у Київ до дядька, який допоміг влаштувати небожа посохоносцем до архієрея. Але такий «чин» не дуже приваблював хлопчика. Маючи природні здібності до малювання, у 1879 р. він залишає службу і вступає до іконописної школи при Києво-Печерській Лаврі.
Два роки юнак студіює живопис в іконописній школі, потім вступає до школи відомого художника М.І. Мурашка. Курс навчання майбутній художник проходив у відомого майстра Х. Платонова. Як здібному учневі М.Врубель і А. Прахов пропонують І.Їжакевичу взяти участь у реставрації фресок Кирилівського монастиря. Ця високомайстерна робота дістає високу оцінку провідних художників.
Любов до живопису, жадоба до знань та бажання вдосконалювати свою майстерність наводить його на думку продовжити навчання у Петербурзькій Академії художеств. У 1884 р. І.С. Їжакевич стає вільним слухачем академії. З головою він поринув у навчання — прекрасно опанував академічний малюнок, графіку. Його успіхи в навчанні були визнані та відзначені срібною медаллю. Але матеріальна скрута не дає змоги талановитому юнакові закінчити навчання. У 1888 р. він залишає Академію, отримавши звання вчителя малювання.
Пошуки особистого творчого шляху приводять його до співробітництва з популярними масовими журналами. Особливо плідно як художник-ілюстратор він співпрацює з журналом «Нива», помістивши на його сторінках кілька сот ілюстрацій. Ця творча співпраця продовжувалась протягом 29 років. Історія України, традиційна культура нашого народу, його побут і звичаї все відобразилось в його ілюстраціях, які можна назвати енциклопедією українського народу в малюнках. Художника приваблює героїка українського козацтва. Щоб відчути дух українського лицарства він відвідує місця старого Запоріжжя.
Яскраву сторінку творчого життя художника складають ілюстрації до творів видатних українських письменників — Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, М. Коцюбинського, Г. Квітки-Основ’яненка.
Своєю увагою не обійшов він і яскраву та самобутню творчість нашого талановитого земляка І.П. Котляревського, проілюструвавши всі його твори «Енеїду», «Наталку Полтавку» та «Москаля-чарівника». До 150-ліття виходу в світ «Енеїди» (1948 р.) з»явилось розкішне ювілейне видання поеми, котре стало окрасою як публічних бібліотек, музеїв, так і приватних книгозбірень. Ілюстрації у цьому чудовому виданні І. Їжакевич виконав у співавторстві з талановитим художником Ф. Коновалюком. Особливо вдалою є суперобкладинка, де художники збудували справжню композицію з головним героєм — козаком Енеєм та його ватагою серед бурхливого моря, що розкриває спрямованість твору.
У фондовій збірці музею І.П. Котляревського зберігається немало ескізів, цікавих ракурсів замальовок — як свідчення творчих пошуків митців. Ці безцінні матеріали передав до музейної колекції особисто нар. худ. України І.С. Їжакевич.
У роки свого становлення музей І. П. Котляревського підтримував тісне творче співробітництво з митцями. На замовлення музею була виконана картина «На переправі», в основу якої покладена відома легенда з військового життя письменника про зустріч на дунайській переправі з запорізькими козаками, яка ще за життя І. Котляревського була відома навіть в англомовних країнах. Підтвердженням багаторічної творчої співпраці музею з художниками є листи майстрів пензля, що зберігаються у фондовій збірці музею.
Проживши довге яскраве життя - 98 років - І.Їжакевич залишив багату творчу спадщину. Картини майстра зберігаються у багатьох музеях України та в приватних мистецьких зібраннях.