Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Ядерна катастрофа #35_років_уроків

14.04.21, 10:34

Саме в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року в ході проведення на 4-му реакторі атомної електростанції експериментів, пов’язаних з режимами роботи турбогенератора, виникла великомасштабна з глобальними наслідками аварія.

О 1 годині 23 хвилини 40 секунд 26 квітня перший, а слідом за ним другий вибухи зруйнували реактор, в якому знаходилось 200 тонн урану.

Почався процес розплавлення тепловидільних збірок і всіх елементів активної зони. Утворився, по суті, багатокомпозиційний розплав матеріалу, що ділився.

Розвитку обстановки у ще більш загрозливому напрямку сприяло те, що на тих ділянках зруйнованого реактора, котрі були доступні для потрапляння зовнішнього повітря з киснем і мали температуру 1200-15000 СЮ загорівся графіт.

Всього графітове завантаження становило 1800 тонн. Після вибуху водню в реакторі залишилось близько 800 тонн графіту.

Таким чином, створилась вкрай загрозлива ситуація, коли горіння графіту і виникнення під реактором потужної теплової колони утворили небачений в історії людства штучний радіаційний вулкан фантастичної сили.

За перші десять діб після фатальних чорнобильських вибухів із руїн 4-го ядерного реактора було викинуто радіації в декілька мільйонів разів більше, ніж під час найбільшої в історії атомної енергетичної аварії на американській АЕС «Трі майл Айленд» у 1979 році.

Завжди мудра природа зі своїми самозахисними функціями цього разу ніби втратила пильність, послабила свій імунітет. Потужні повітряні потоки, що утворилися саме в цей час у чорнобильському регіоні, підхопили радіаційний циклон, і він смертельним вихором пронісся над Україною, Білорусією, Литвою, Латвією, Польщею, Швецією, Норвегією, потім він погнав ядерні хмари в Німеччину, Нідерланди, Бельгію. Цьому дуже «посприяла», зокрема, таємна операція «Циклон», про яку досі не часто згадують. Ідеться про те, що радіоактивну хмару, яка через 48 годин після аварії рушила в напрямку Москви, тамтешнє партійне керівництво вирішило розстріляти йодидом срібла з військових літаків Ту-16. А на голови українцям, білорусам, які нічогісінько не підозрювали, полився отруйний радіоактивний дощ.

Нищівні дії чорнобильського ядерного смерчу простежувалась на всіх географічних напрямках. Вся Європа була забруднена радіаційними опадами, за винятком Іспанії і Португалії.

Чорнобильська радіація досягла території Китаю, Японії, США, інших країн і залишила свій слід навіть в Антарктиді.

Зловісні вибухи на 4-му реакторі посіяли атомну бурю і розкидали радіацію в різних напрямках і концентраціях. Рівні радіоактивного забруднення місцевості не завжди залежали від відстані до ЧАЕС.

Радіонукліди проникали в землю, воду, рослини, вражали людей, все живе.

Джерела:

· Міхаліцина К,, Дворницький С. «Реактори не вибухають». Коротка історія Чорнобильської катастрофи. - К.,2020

· Гусєв О.П. 25 років віч-на-віч з «Чорнобилем»:Документально-публіцистичний твір. - К., 2011

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія