Українська природа є однією з жертв російської агресії. Бойові дії призвели до серйозних негативних наслідків для довкілля – забруднення ґрунтів, повітря, водойм, лісових пожеж, пошкодження заповідників, руйнування екосистем, загрози ядерної небезпеки тощо. Внаслідок нападу росії постраждали 20% природоохоронних територій України. Під окупацією залишаються 8 заповідників та 10 національних природних парків. Серед них Чорноморський біосферний заповідник, біосферний заповідник «Асканія-Нова», Азово-Сиваський національний природний парк, парк «Олешківські Піски», парк «Джарилгацький» (Херсонська область). Внаслідок бойових дій гинуть рослини та дикі тварини.
Крім того, війна в Україні негативно впливає на клімат всієї планети, зумовлюючи значні викиди вуглекислого та інших парникових газів. Викиди відбуваються під час транспортування боєприпасів до місця бою, згоряння пропеленту (метального заряду) під час стрільби боєприпасами, детонації бойової частини снаряда в місці попадання. Утворення чорнозему в природі займає близько 10 тисяч років. Знищити ж його можна за мить, коли стається вибух ракети. Розриви мін призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Іноді це робить ґрунт непридатним для подальшого сільськогосподарського використання.
Воронки від вибухів викликають ерозію та утворення боліт, які не тільки виводять величезні площі земель з господарського обороту, а й стають резервуарами розведення комах - носіїв заразних захворювань людини і тварин. Значну шкоду як довкіллю, так і клімату наносять пожежі, що спричинені обстрілами, бомбардуваннями та мінуванням і є потужним джерелом викидів парникових газів. Під час аварійних та віялових відключень світла, спричинених масовими ракетними обстрілами, українці були змушені використовувати альтернативні джерела електроенергії – дизельні або бензинові генератори. Двигуни внутрішнього згоряння, які використовуються у генераторах, забруднюють довкілля шкідливими речовинами (оксид вуглецю, чадний газ, сажа, оксиди азоту та дрібнодисперсний пил), які впливають на здоров’я людей. Дрібнодисперсний пил здатен проникати в кров, судини, легені та може чинити негативний вплив на роботу мозку і нервової системи, сприяти розвитку хронічних захворювань.
Що довше триватиме російська війна, то більшим буде негативний вплив на екологію. Важко навіть уявити скільки часу потрібно на очищення та відновлення наших земель, водних ресурсів та повітря. Проте зрозуміло вже зараз – наслідки цієї війни кожен українець відчуватиме на собі дуже тривалий час. Екологія та її вплив на здоров’я кожного українця є однією з проблем післявоєнного відновлення в Україні, яка потребує спільних зусиль для її подолання.
Допис підготувала бібліотекар Ковалівської бібліотеки-філії Центральної бібліотеки ПМТГ.