Своїми творами та практичними діями письменник та громадський діяч боровся зі всіма проявами антисемітизму як за часів імперії, так і після її розвалу в 1917-1921 рр. Рішучі виступи Володимира Короленка проти шовінізму, єврейських погромів увійшли до історії засудження міжнаціональної ворожнечі. Єврейська тема, єврейське питання звучать протягом всього життя В.Г.Короленка. Він працює над ними в різних жанрах: оповідання, нариси, публіцистичні статті, а ще веде боротьбу з погромами й наклепами, клопочеться за арештованих, рятує людські життя.
Єврейська Рада України надала почесне звання «Праведник України» Володимиру Галактіоновичу Короленку за його особливу роль в захисті прав і гідності представників єврейської національності в Україні у 1998 р.
В музеї В.Г.Короленка зберігаються листи з подяками, що їх отримав письменник ще за життя: від єврейської громадської бібліотеки, єврейських скаутів, єврейської общини. Останній в цьому переліку лист датований 15 липня 1918 р. Це був останній прижиттєвий ювілей (65 років) Короленка. Лист закінчується такими словами: «Ми бажаємо Вам ще багато років невтомної праці на благо людства. Ми віримо, що ще довго будемо насолоджуватися Вашими творами, відзначеними печаткою незвичайного таланту й зігрітими теплим почуттям до всього ображеного та стражденного».