19 травня 2023р. у Полтавському літературно-меморіальному музеї І.Котляревського з нагоди Міжнародного дня музеїв презентували виставку-концерт «Голос орнаменту». Над реалізацією творчого проєкту працювали три колективи Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді Полтавської обласної ради:
- гурток декоративно-ужиткового мистецтва «Веселка», керівник Минак Анастасія Борисівна;
- інструментальний ансамбль «Ноктюрн», керівник Писаренко Людмила Василівна;
- гурток вокального мистецтва «Лебідка», керівник Костюк Наталія Вікторівна.
Експозиція виставки створювалась протягом чотирьох років. А почалося все під час опанування Самчиківського розпису, коли діти разом з викладачем Анастасією Минак звернули увагу, що деякі елементи цього розпису нагадують писанки. Так зародилась ідея створити три картини в цьому стилі та прикріпити на них писанки, що будуть розписані в подібному стилі на самчиківку. Завершивши роботу над триптихом, поставили перед собою ціль: вивчаючи інші види народного розпису, залучати писанкарство для створення нових цікавих композицій. Так створили довершену колекцію видів та технік українського декоративно-ужиткового мистецтва – триптих та пентаптих «Голос орнаменту».
Інструментальний ансамбль «Ноктюрн» та вокальний гурток «Лебідка» плідно працювали, вивчали нові інструментальні твори, вчилися грати в дуетах, тріо та ансамблях, вивчали додаткові інструменти, вчилися співати. Для спільного проєктного виступу обрали пісню «Гей, соколи», яка об’єднувала і об’єднує нації та народи у їх прагненні бути вільними і незалежними. Під час презентації триптих та пентаптих справді заговорили з присутніми.
Готуючись до виставки-концерту, викладачі разом з дітьми аналізували композиції, писали їх опис та те, що вони символізують. В ході цих процесів створилися вірші, один з яких є цілісним доповненням однієї з картин, тим самим дало нам зрозуміти те, що звучить голос орнаменту. Так народилася поезія Софії Попової «Краса полів» та вірші «Дива», «Біля хати де живу», «Берегиня» Анастасії Минак.
Ще однією важливою частиною підготовки до виставки-концерту, була реалізація задуму по створенню сувенірів «Голос орнаменту». Разом з вихованцями основного та вищого рівнів протягом майже трьох місяців створювали унікальні сувеніри-обереги «Голос орнаменту», в які вклали символізм наших предків та свою майстерність, любов до творчості та української культури. Бо однією з цінностей української культури є віра в символізм, в те, що прадавні орнаменти живуть в кожному з нас, оберігають і надають сил.
Виставка-концерт «Голос орнаменту» – це збереження та сучасне відтворення стародавніх символів-оберегів та орнаментів, що сповнені силою природи та вірою в благополуччя, кохання, розвиток, здоров’я, гармонію багатьох поколінь, що захищають нас і дарують силу життя. Пам’ятаємо минуле, створюємо сьогодення, йдучи до майбутнього!