19 травня увесь світ разом з Україною відзначає День вишиванки. Започаткований він був в Україні у 2006 році студенткою факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесею Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка студента Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам вишу обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.
Цей день має надзвичайно глибокий контекст. Адже вишита сорочка є одним із найбільш поширених ідентифікаторів українців серед інших націй світу. Кожного року в цей день за ініціативою студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. А з початком війни з росією до акції долучаються також наші захисники і захисниці на передовій. Адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, бо у стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів. У цей день вже традиційно організовують конкурси у мережі, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише громадяни України і наші військові, а також її прихильники за кордоном .
За останні декілька років одяг, оздоблений національним українським орнаментом, здобув таку масову популярність у різних верствах суспільства, що у нього одягаються всі: молодь, як доповнення до повсякденного одягу, політики, актори, телеведучі тощо. Українську вишиванку називають трендом популярні модні видання в усьому світі. У вишите вбрання вдягаються багато селебріті, які навіть подужали правильну вимову «vy-shy-van-ka».
Багато зарубіжних діячів культури, як-от, наприклад, молода японська художниця Нацуме, в своїх картинах висловлює своє захоплення українськими бійцями та волонтерами, відтворюючи зображення у популярному в країні стилі аніме. Найбільше тендітну мисткиню вразили жінки, які воюють. Вона захоплена їхніми сміливістю та патріотизмом. Художниця часто зображає українських бійців у вишиванках і, як вона сама говорить, обов’язково намагається зобразити їх добрими. Адже на багатьох світлинах, які знаходила в мережі, бійці пригортають до себе тварин. В українських вишиванках та шароварах, без зброї, зобразила художниця українців до Дня незалежності. У жовтні 2017 року Нацуме приїздила на Донбас, щоб особисто познайомитись із героями своїх робіт.
Кожного року активно долучаються до Всесвітнього дня вишиванки і самі військові, адже серед воїнів вишита сорочка вважається сильним оберегом та найкращим подарунком.
Архіви кореспондентів АрміяInform дбайливо зберігають унікальні світлини і відео, де наші бійці на фоні танків та службових машин залюбки приміряють вишиті сорочки, які виготовили українські майстрині та привезли на фронт волонтери. Погодьтесь, що вигляд у хлопців бравий і водночас елегантний.
І сьогодні нашим захисникам ми бажаємо Божого захисту і перемоги, і нехай наш національний оберіг, українська вишиванка, стане їм у цьому допомогою!
Вишиванка – Вкраїна і доля. В ній не лише барвиста краса. В ній боролися предки за волю І відходили на небеса. Жито жали і хліб випікали, І у парі ішли під вінець. В ній дітей своїх благасловляли Батько й мати, від щирих сердець. Вишиванко моя, вишиванко, Ти- як пісня, у серці моїм. Одягну тебе в будні і свята, Щоб любов поселилася в нім.