Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Випробування реактора. #35_років_уроків

14.04.21, 10:28

Струсонуло цілим світом.
В Страхоліссі перед світом
Брязнув дуб тисячолітній –
Охнула земля.
Тільки – пилу мертва хмарка,
Та ще крук зловтішно каркнув …

Б. Олійник


25 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці станції мала відбутися планова зупинка ядерного реактора для перевірки його стану. І водночас атомники повинні були провести випробування нової системи, яка начебто підвищувала безпеку роботи реактора за умови аварійного вимкнення електроенергії.

При розпаді уранового палива в реакторі виділяється дуже багато енергії, себто тепла. Воно нагріває воду, вода закипає і перетворюється на пару. Пару спрямовують на лопаті турбіни, турбіна крутиться і урухомлює генератор, який дає струм. Маса тієї частини генератора, яка крутиться і зветься ротор, становить 120 тонн. Навіть після відключення електрики вона ще декілька хвилин обертається і за інерцією може виробляти струм. Тож розробники покращеної системи безпеки вирішили перевірити, що буде, якщо пустити цей «залишковий» струм на живлення важливих елементів управління реактором (тих же насосів, наприклад) за умов повного знеструмлення АЕС. Так уже тоді повелося, що всі новації випробували одразу на реакторах, які працювали, на станціях, де поруч було ще декілька атомних енергоблоків. Історики кажуть, що конкретно цей проект було написано від руки, тобто його готували дуже і дуже швидко.

І от у ніч із 25 на 26 квітня молоді фахівці- атомники приїхали на ЧАЕС, заступили на зміну і взялися виконувати спущене з «гори» завдання…..

За матеріалами книги: Міхаліцина К., Дворницький С. «Реактори не вибухають . Коротка історія Чорнобильської катастрофи».-К,2020

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія