Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Від селянської хати – до світової слави

15.12.22, 09:37

Від селянської хати – до світової слави
Петриківський розпис називають "мистецтвом вільних людей”. Люди, які не захотіли жити в неволі, тікали до козаків у Петриківку – село, вільне від панського поневолення. Свобода творчості та оптимізм втілилися у життєрадісному декоративному мистецтві місцевих малярів: візерунки сповнені радістю і сміливо насичені кольорами. Петриківським розписом традиційно займалися переважно жінки, тому малюнки вирізняються нотками жіночої естетики.
Яскраві рослинні орнаменти, пронизані світлом, якими розписували вибілені селянські хати, привертали увагу своєю колоритною красою. Деякі господині розписували петриківкою печі, балки, скрині та інші предмети домашнього вжитку. Фарби для розпису виготовляли із природних пігментів, що містилися у відварах кольорових овочів чи трав, а замішували їх на яєчних жовтках.
Найбільшого розквіту петриківський розпис набув у XIX – на початку XX століття. А відкрив його народові історик Дмитро Яворницький. Він дослідив знайдені мальовки – візерунки петриківського розпису на папері. Сьогодні петриківський розпис виконується не лише на папері, але й на дереві та інших поверхнях, а цими мальовками оздоблюють різні об’єкти.
Бібліотекарі бібліотеки-філії №5 Центральної бібліотеки ПМТГ пропонують вам познайомитися з деякими цікавинками про розпис.
Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія