Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Від Миколая до Різдва

27.12.23, 09:35


Свято Миколая – одне з найулюбленіших дитячих свят новорічно-різдвяного циклу. За легендою, зимової ночі Св. Миколай опускається на срібній вервечці з неба на землю. Сивобородий, у довгій золотистій накидці, він заходить до кожної хати і розкладає дітям у черевичок чи під подушку гостинці. Правда, збитошникам Св. Миколай дарує, хіба що, лозину. Бо з неба він бачить кожного з нас, і добре знає, хто чемний, слухняний, а хто й не дуже. 24 грудня Св. Миколай, образно кажучи, завітав у гості й до бібліотеки-філії №11 на Дальніх Яківцях. Тут відбулося веселе дійство, де лунали присвячені Миколаю пісні, щедрівки.


Його учасники – постійні читачки й читачі закладу, учасники гуртка «Яківчанські зірочки» – виступили перед гостями в ролі колядників. Ще й Козу з собою привели.
Звичай «водити козу» на Різдво має особливе значення, адже в міфології та фольклорі коза виступає символом родючості і життєвої сили. «Де коза ходить, там жито родить. Де коза ногою, там жито копою. Де коза рогом, там жито стогом. Де коза хвостом, там жито кустом».
У нашому випадку підступна Коза прикинулася хворою. Її пошанувальникам просто пощастило, що на святі був присутній лікар Бомбардир, який врятував її від раптової немочі.


Розважили гостей і грою «Калита», в якій юні читайлики продемонстрували свої неабиякі артистичні здібності. Зал, вірніше бібліотечна кімната, раз по раз вибухала оплесками й щирим сміхом.
– Здоров, пане Калитинський.
– Здоров, пане Коцюбинський.
– Куди йдеш?
– Калиту кусати!
– А я не дам!
– А я вкушу!
– Ну, кусай!

Цього разу пан Калитинський виявився напрочуд хлібосольним й усі, хто був задіяний у грі, мали можливість відкусити від чималого коржа, присмаченого горіхами та родзинками.
Діти розказували й співали колядки, щедрівки: «Дзінь-дзілень, колядка», «В цьому дворку, як у вінку», «Ой, там за горою та й за кам’яною», «Щедрик».


Потім завідувачка книгозбірні Євгенія Данилець розповіла гостям про значення символів – дідуха та різдвяного павука. А бібліотекар Світлана Городинська ще й продемонструвала їм власноруч виготовлених до свят «павуків» і розкішного солом’яноколоскового дідуха.
За традицією учасники фольклорного «бібліотечного» ансамблю «Яківчанські зірочки» порадували гостей черговою, вивченою під керівництвом пані Наталії Несеврової, народною піснею «А в Ярини за двором…». А пісня Наталії Май «Дитячими долонями» так зворушила присутніх, що дехто ледь стримував сльози.


Ну, й звичайно ж, батьки учасників свята приготували для них розкішний святковий стіл, із смачнючою кутею, узваром, варениками, та різноманітними солодощами.


Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія