Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Традиційні покази біографічної вистави в музеї В.Г.Короленка до Дня Європи в Україні

14.05.20, 11:11

Традиційно кожного року у травні для відвідувачів Полтавського літературно-меморіального музею В.Г.Короленка влаштовували покази біографічної інтерактивної вистави «Французька сторінка в житті В.Г.Короленка». Їх присвячували Дню Європи в Україні.

Постійно шукаючи шляхи розширення спектру комунікації між відвідувачами та музейним середовищем, організатори намагалися використати меморіальний простір з метою «оживити» події 100-річної давнини.

Про що ж ідеться у виставі? На початку 1914 року Володимир Короленко отримує звістку про вагітність молодшої доньки Наталки та разом з дружиною й старшою донькою Софією їде до Франції. Письменник оселяється в Ларденнах поблизу Тулузи та працює над підготовкою до видання повного зібрання творів. Разом з зятем Костянтином Ляховичм він їде з Франції на лікування в Німеччину. Саме там Короленко отримує тривожну звістку про передчасні пологи Наталки. Після повернення до Франції Короленко дізнається про початок першої світової війни. З хвилюванням та гіркотою він говорить про трагедію світового масштабу, про сотні скалічених людських доль. Кульмінацією вистави є інсценізація нарису Короленка «Полонені». У ній відбувається зустріч між французькою матір’ю-вдовою та полоненим німцем. Жінка зустрічає нещасного воїна як ворога, але згодом приходить до думки, що то не він винен у смерті її чоловіка. Винні у цьому тільки ті люди, які розв’язали криваву війну. Попри війни і світові катастрофи життя не припиняється. Продовжують народжуватися діти, люди радіють новому сонцю та початку нового дня. Короленко стає дідусем і вся його родина відчуває себе щасливою.

Саме 2016 року вперше працівники музею В.Г.Короленка наважилися на справжню театралізовану постановку фрагменту біографії письменника-гуманіста. Презентація вистави пройшла надзвичайно успішно, отримала широкий резонанс. Авторський задум наукового співробітника музею В.Г.Короленка Людмили Вітенко був втілений у життя збірною творчою командою у складі 25 осіб. В неї увійшли актори аматорського театру «Малафея» та молодіжного театру «Антракт». Текст сценарію написано за щоденниками, листами, архівними матеріалами музею В.Г.Короленка.

Кожного року у травні до дня Європи в Україні глядачі поспішають до короленківської садиби, щоб поринути у незвичайну атмосферу європейської мандрівки письменника-гуманіста, адже вистава «Французька сторінка в житті В.Г.Короленка» не залишала байдужим жодного з присутніх; натомість викликала роздуми про долю людини під час війни, про суб’єктивне сприйняття певних життєвих подій, про прагнення людини до щасливого повноцінного життя попри складні життєві обставини.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія