Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Таємниці будівництва. #35_років_уроків

13.04.21, 16:56

Практично відразу після аварії на місце прибули співробітники Прип’ятського райвідділу КДБ, а через годину туди ж вирушила оперативно-слідча група КДБ УРСР. Їх завданням було розслідування можливої диверсії та недопущення витоку інформації про аварію.

КДБ неодноразово попереджав партійну верхівку про можливість катастрофи.

Згідно з розсекреченими документами КДБ за період з 1973-го до 1984 року, внесених до списку ЮНЕСКО, під час будівництва робітники порушували технічні норми, а на об’єкт могли потрапляти сторонні.

Зокрема, в українському відділі КДБ були незадоволені роботою арматурного цеху, а також якістю використовуваних під час будівництва матеріалів.

«На будівництві ІІ блоку ЧАЕС мають місце факти порушень технологічних норм ведення будівельних і монтажних робіт на окремих ділянках, які призводять до аварій і нещасних випадків, а в подальшому під час експлуатації реактора можуть призвести і до надзвичайних подій», — писав начальник районного відділу КДБ Клочкоу секретному звіті.

Керівники поспішали здати об’єкт в експлуатацію, через що порушувалися технологічні норми будівництва.

У «Доповідній записці про порушення під час будівництва ЧАЕС» повідомлялось про негаразди з гідроізоляцією фундаментів виробничих приміщень, приховані дефекти у каркасі машинного залу, аварійний стан під’їзних залізничних шляхів до атомної станції, відсутність пожежної сигналізації на центральних складах підприємства, загоряння на об’єктах блоку № 2 ЧАЕС. Окрема увага в секретній записці приділялась техніці безпеки на виробництві. Повідомлялось, що упродовж трьох кварталів 1978 р. виробничі травми отримали 170 осіб.

«Низька якість будівництва, відсутність належного контролю з боку Управління будівництва може призвести надалі до руйнування об’єктів будівництва, радіоактивного зараження навколишнього середовища та інших надзвичайних подій», — доповідав начальник Чорнобильського РВ УКДБ УРСР у Києві і Київській області Клочко.

Документальне видання «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» містить 229 документів, переважна більшість з яких (190) публікується вперше. Документи публікуються мовою оригіналу у хронологічній послідовності.

Видання створено Галузевим державним архівом СБУ спільно з Інститутом історії НАН України за сприяння Українського інституту національної пам’яті на основі розсекречених архівних документів Комітету державної безпеки УРСР.

Джерела:

https://12kanal.com/34-roky-chornobylskij-katastrofi-10-faktiv-pro-tragediyu/

https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/chornobylske-dosye-kgb-vid-budivnyctva-do-avariyi

#35_років_уроків
Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія