Стратегічний геній українського національного самоусвідомлення, філософ дисидентства, опозиціонер до всього, що гальмувало шлях до української незалежності. Це все про нього – про В’ячеслава Максимовича Чорновола (1937–1999), великого лідера великої нації. Українці, які закладали підмурок незалежної Української Держави у другій половині вже збіглого XX століття, ставали сильнішими та відважнішими, коли попереду йшов Чорновіл.
В’ячеслав Чорновіл став провідником українського національно-демократичного визвольного руху, разом з іншими діячами започаткувавши й очоливши в Україні рух опору проти зросійщення та національної дискримінації українців. Пройшовши страдницький життьовий шлях, він був напрочуд успішним у своїх україноцентричних і націєтворчих справах. Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року. Кандидат на посаду Президента України. Народний депутат кількох скликань Верховної Ради України. Член парламентської Асамблеї Ради Європи. Гетьман українського козацтва. Його талант блискучого публіциста та видавця 1997 року пошановано Національною премією України імені Тараса Шевченка. 21 серпня 2000 року В’ячеслава Чорновола (посмертно) відзначено найвищою нагородою нашої держави – званням «Герой України» за визначний особистий внесок у національне відродження України, послідовне відстоювання ідеї побудови незалежної Української Держави, активну громадську та політичну діяльність.
Як слушно зауважив Борис Тарасюк, «у кожному українцеві є частка Чорновола». Щоб осягнути його масштаб, нам потрібен час, і В’ячеслав Максимович уже давно вийшов на історичну дистанцію. Напередодні Дня Української Державності згадаймо видатного українського державотворця В’ячеслава Чорновола не задля «канонізації». А для того, аби його незнищенна віра, синівська любов до рідної землі відбилася спадком у душах нині сущих українців.
Допис підготували працівники Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного.