В рамках онлайн проєкту Департаменту культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради#СпадщинаДержавництва
Невід’ємним атрибутом кожної країни, що уособлює самобутність та спадкоємність її державотворчих традицій, є прапор.
Перші прапори виникли в давнину як засіб сигналізації у військових. Жодне військо без прапора не вирушало в похід і не вступало в бій. Прапор тоді символізував єдність земель і племен.
Стосовно кольорів на прапорах, які використовувалися на просторах Київської Русі, відомостей небагато. Достеменно відомо, що під час Грюнвальдської битви 1410 року корогви Львівської та Перемишльської земель були виконані в жовтій і блакитній барвах.
В козацькому війську довго не існувало єдності щодо барв прапорів. З XVIII ст. полкові і сотенні стяги Війська Запорозького все частіше являли собою блакитне полотнище, на яке жовтою фарбою наносили хрести, зорі, зброю, постаті святих, а згодом — козака із самопалом та із золотим (жовтим) щитом. Наслідуючи козацькі традиції, Центральна Рада 22 березня 1918 р. ухвалила "Закон про державний прапор Української Народної Республіки".
Першим прапором радянської України був червоний стяг із жовто-блакитним прапором у верхньому лівому куті. В 1923 році жовто-блакитний прапор зник. В 1949 році на прапорі УРСР внизу появилася лазурового кольору смужка із зображенням у його верхньому кутку золотих серпа і молота і над ними пʼятикутної зірки, обрамленої золотою каймою.
З проголошенням незалежності України наш народ продовжив історичну традицію створення своєї держави саме під жовто-блакитним знаменом. 28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила державним прапором України синьо-жовтий стяг. Так український прапор, який був довгий час національним символом, став, згідно з 20-ю статтею Конституції Державним Прапором України.
Синьо-жовті кольори прапора - це кольори чистого неба і пшеничного лану. Стяг з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів з давніх часів – від князів до козаків – є символом української державності.
Указом Президента України на вшанування багатовікової традиції українського державотворення, державної символіки було встановлено День Державного Прапора України, який відзначається щорічно 23 серпня.
УКРАЇНСЬКИЙ ПРАПОР У КОСМОСІУ 1997-му український прапор побував у космосі. Українець Леонід Каденюк у складі екіпажу американського шатла «Колумбія» здійснив політ у космос й узяв із собою на орбіту Землі прапор.
СТЯГ «КІБОРГІВ»Під час захисту Донецького аеропорту «кіборги», попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий весь цей час майорів над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг з Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.
БОЙОВИЙ ПРАПОР З БАХМУТА11 липня 2023 р. Президент України В.Зеленський привіз у Вільнюс бойовий прапор 10 окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс", яка воює під Бахмутом, заявивши, що це одна з визначальних битв за свободу Європи. Про це він сказав під час виступу у Вільнюсі на акції на підтримку руху України в НАТО.
ПРАПОРИ-ГІГАНТИПрапори-рекордсмени. У 2014 році найбільший прапор розгорнули в Бахмуті – 300-кілограмовий стяг площею 2400 м². Найдовший сягає 9,5 км і знаходиться на Тернопільщині. На центральній площі Житомира можна побачити найбільший прапор на фасаді будівлі.
Інформацію по даній тематиці можна отримати в бібліотеках-філіях Центральної бібліотеки Полтавської міської територіальної громади.
Допис підготували працівники ЦБ ПМТГ
Джерела:Сергійчук В. Символіка суверенності – синьо-жовта [Текст]. - К: ПБП “Фотовідеосервіс”, 1993. -80с. Висвітлюється історія української національної символіки та боротьби за її утвердження в Україні наприкінці 80-х на початку 90-х років
Метельський Р. Міфи про український прапор, або інформаційно-психологічні операції в дії. 11.02.2023р.// Фотографії старого Львова
https://photo-lviv.in.ua/mify-pro-ukrainskyy-prapor-abo-informatsiyno-psykholohichni-operatsii-v-dii/Зеленський привіз у Вільнюс бойовий прапор із Бахмута.11.07.2023 // Укрінформ
https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3734500-zelenskij-priviz-u-vilnus-bojovij-prapor-iz-bahmuta.html