Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Розкажи, Чорне море, про свої таємниці

26.10.22, 10:23

Насправді, на питання, чому Чорне море називається «чорним», немає однозначної відповіді.

Одна з найбільш правдоподібних теорій, з якою згодні більшість лінгвістів та істориків: таку назву дали морю тюркські і древньоіранські мандрівники, які прибули сюди з середземноморських берегів, і тутешнє море здалося їм темним і негостинним. У зимові місяці, через постійні шторми, його води здавалися моряками майже чорними.

Що цікаво, схожі назви Чорного моря були поширені і серед народів, які проживали в цьому регіоні, а також грецьких переселенців.

Значна частина українців мало що знає про море, на території якого розташовані більшість морських курортів нашої країни. Але якщо вам це цікаво, Макухівська бібліотека-філія Центральної бібліотеки ПМТГ підготувала добірку маловідомих і просто цікавих фактів про Чорне море.

1. Перші згадки про Чорне море датуються V століттям до н. е. За легендою, Ясон і аргонавти пливли через нього за золотим руном до Колхіди.

2. Максимальна глибина Чорного моря становить 2212 метрів, середня – 1240 метрів.

3. Дунай, Дніпро, Дністер і Південний Буг – основні річки, що наповнюють його прісною водою.

4. Вихід до Чорного моря мають шість країн: Україна, Росія, Болгарія, Румунія, Туреччина та Грузія.

5. Верхній шар води тут практично не змішується з глибоководним шаром. Через це, більше 90% глибинних шарів води в Чорному морі містять низьку кількість кисню. А на глибинах понад 150 метрів, через великий вміст сірководню, життя майже відсутнє.

6. Чорне море – наймолодше з усіх морів на Землі. Приблизно 7500 років тому воно було величезним прісноводним озером, на зразок Байкалу. Після сильного землетрусу виникла протока Босфор, через яку сюди хлинули солоні води Середземного моря.

7. Великий вміст сірководню у водах Чорного моря – наслідок цього катаклізму. Після того як морські води злилися з водами озера, все прісноводні живі істоти в ньому загинули.

8. У порівнянні з іншими морями, тваринний світ Чорного моря досить бідний. Тут мешкає 2500 видів тварин. Для порівняння, у водах Середземного живе близько 9000 видів.

9. Припливи і відливи практично відсутні в Чорному морі. Через це, коливання його рівня мінімальні, що робить його спокійним і тихим для мореплавців.

10. Незважаючи на площу 422 000 квадратних кілометрів, тут всього 10 островів.

11. Рівень води в Чорному морі поступово збільшується. Наприклад, за останні 100 років він піднявся на 30 сантиметрів. Через це, руїни деяких древніх міст вже знаходяться під водою.

12. Води Чорного моря постійно перемішуються двома величезними вирами з довжиною хвилі 350-400 км, які називаються «Окуляри Кніповича» (на честь прізвища океанолога, який їх виявив).

13. У Чорному морі живуть два види дельфінів – білобочка і афаліна.

14. Єдиний вид акул, який мешкає в Чорному морі – акула-катран. Незважаючи на розміри до 1,5 метра, для людей ця риба небезпеки не становить, тому що просто боїться їх. Через це, біля берегів ці акули з’являються рідко.

15. Найнебезпечніша істота, яке мешкає в водах Чорного моря – морський дракончик. Це отруйна хижа риба, на спинному плавці якої розташовані колючки, що містять сильну отруту, якою вони захищаються від ворогів. Для людини він теж небезпечний, відомі навіть смертельні випадки.

16. Щорічно 31 жовтня, відзначається Міжнародний день Чорного моря.

17. У деяких частинах Чорного моря мешкає ночесвітка – планктонна водорість, що володіє флуоресцентними властивостями. Через це, в серпні і вересні, у його водах можна спостерігати блакитнувате світіння.


Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія