Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Річард Бах. Той, хто навчився літати

23.06.21, 08:59

Одна з його книг має назву «Ніщо не випадкове», а його життєвий шлях яскраво доводить, що життя – це простір можливостей, безліч варіантів, а вибір вже за нами. І, найважливіше, що будь-який варіант вибору нам до снаги реалізувати. «Кожна мрія тобі дається разом із силами, необхідними для її здійснення», – переконаний всесвітньо відомий американський письменник Річард Бах, який 23 червня 2021 року відзначає свій 85 день народження…

Розпочати історію філософа новітнього часу слід з того, що у першій половині його життя все складалося якнайліпше: він опанував професію військового льотчика, вступив до ВПС США, марив швидкісними польотами… Та у 27 років ідеали розтанули: «Сталося це у Франції, в 1963-му, коли я служив там... Одного разу, коли я летів уздовж кордону, помітив, що хтось летить по інший його бік, паралельно зі мною. І я подумав: «Ми збожеволіли. Юнак у тому літаку любить літати так само, як і я. Тільки на його літаку намальовано червону зірку, а на моєму - білу. Ось і вся різниця. То чи варто через це вбивати один одного? Я похитав крилами, і льотчик у радянському літаку відповів мені тим же. І я зрозумів: у мене набагато більше спільного з ним, ніж із тими людьми, які агітують за війну у моїй власній країні. У мене на очі навернулися сльози від усвідомлення того божевілля, що відбувається навколо», – згадував Річард Бах. І хоча певний час він іще служив у ВПС, проте вже знав, що не хоче більше бути в армії, але не вирішив, що робити далі. Та, головне, знайшов у собі сили припинити те, що повільно знищувало душу, – того ж року він полишив армію, але не польоти…

Зміна формату життя інколи має першорядне значення. Знаковим і визначальним у цій ситуації для майбутнього письменника стало його активно-позитивне ставлення до життя: Річард Бах налаштувався на успіх і подолання кризи. Хоча спочатку все було вкрай погано, навіть жахливо, як для колись бравого капітана, що поміняв штурвал на перо. Подібно до провалу в повітряну яму, до руху в зоні турбулентності: «Я почав колекціонувати відмови. Опублікую оповідання, друге, потім отримую безліч відмов, поки не потоне мій письменницький корабель, і я не почну голодувати. Знайду роботу – листи розносити, бути помічником ювеліра, креслити, писати технічну документацію – і працюю доти, доки вже не можу того терпіти. Потім знову писати…».

1

Минуло довгих сім років, перш ніж з’явився шедевр – «Чайка на ім’я Джонатан Лівінгстон». Але й тут не все було гладко – щоб усвідомити велике, людям потрібен час. Перше видавництво рукопис відхилило, друге надрукувало, але жодного вибухового успіху (та й узагалі особливої реакції) не спостерігалося. І тільки коли за кілька років книжка вийшла в супроводі чудових ілюстрацій, діамант розгледіли. Три роки по тому вже знімався однойменний фільм, а сам Річард Бах був уже літературним полководцем з легіонами шанувальників…

А далі – «Ілюзія, або пригоди месії мимоволі», «Міст у вічність», «Єдина», «Кишеньковий довідник месії», «Гіпноз для Марії»… 2014 року Бах опублікував свою останню на сьогоднішній день книжку – «Ілюзія 2, або пригоди студента мимоволі». Усі книги-притчі колишнього військового льотчика наче переконують читача, що зосереджена думка про велике може мотивувати на велику місію, надати земному шляху заповітного сенсу.

На початок XXI століття Річарда Баха почали сприймати як унікального гуру у сфері зміни життя й подолання життєвих труднощів... Сам же він говорить, що йому пощастило, адже ідеї, важливі для нього, виявилися важливими для багатьох людей.

У кожного з нас своє розуміння щастя і трагедії, рівноваги і кризи… А ще: ми самі створюємо навколишній світ, і саме від нас залежить бути щасливими чи злощасними. «Усередині кожного з нас є влада дозволити собі здоров’я і хворобу, багатство і бідність, свободу і рабство», – стверджує Річард Бах своїми творами і власним життям…

2

«Періодично люди знаходять у моїх книжках значно більше, ніж я міг припустити», – говорить письменник. А бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС запрошують усіх до абонементу книгозбірні – можливо саме на сторінках книг Річарда Баха хтось віднайде рецепт життєвої рівноваги…

Читаймо, бо ми того варті!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія