Історія котів-бібліотекарів почалася багато століть назад. За свідченнями Геродота, в Древньому Єгипті тварин тримали в храмових бібліотеках, для того щоб ті захищали сувої папірусу від гризунів і змій. З цією ж метою в Середньовіччі кішки були при монастирях - вони охороняли цінні манускрипти та рукописи. В наші дні традиція заводити «котів вчених» продовжила своє існування, а у тварин з’явилися нові, не менш важливі функції. Навіщо ж потрібні кішки в бібліотеках?
В першу чергу, пухнасті друзі допомагають створити розслаблюючу і спокійну атмосферу в читальних залах; з ними охоче спілкуються відвідувачі. Крім того, кішок часто використовують для ефективного маркетингу (просування бібліотек в соціальних мережах і засобах масової інформації), в освітніх кампаніях по поширенню грамотності і просто для того, щоб допомогти дітям і дорослим полюбити читання. Пухнасті вусаті залучають партнерів, беруть участь у святах і акціях, тим самим підвищуючи інтерес до бібліотек. Працівники центральної міської бібліотеки пропонують добірку фактів про пухнасто-вусатих «колег», що вас неодмінно здивують.
1. У світі налічується понад триста бібліотечних котів і кішок. В даний час 235 кішок живе в бібліотеках США, 21 - в Великобританії, 12 - в Канаді, і 6 - в Австралії.
2. У США навіть існує "Суспільство бібліотечних котів", засноване в 1987 році бібліотекарем Філліс Лахті. Головна мета суспільства - створити базу даних по всіх бібліотеках, де живуть коти і кішки.
3. Дивний вусатий щодня о 10:00 приходить до Луцької бібліотеки-філії №6. За словами працівників закладу, кіт протягом дня ходить по залах, щось видивляється, перевіряє, зазирає у читацькі формуляри та каталожні ящики. А, коли настає 19:00, вухастий йде зі свого "робочого місця". Працівники бібліотеки зізнаються, що й гадки не мають, куди на ніч йде кіт.
4. Кішечка Емма з публічної бібліотеки міста Лайм, штат Коннектикут. Вона переглядала книги з бізнесу та фінансів на розпродажі бібліотечних книг в 2007 році.
5. Фідель - чорний бібліотечний кіт з бібліотеки Діал в місті Кент, Великобританія, кожен день супроводжує свого господаря на роботу, тому що ненавидить залишатися вдома один і спілкується з усіма читачами, як зі своїми хорошими друзями.
6. Одним з найбільш знаменитих зберігачів книг був кіт, описаний в книзі Вікі Майрон «Дьюї. Кіт з бібліотеки, який потряс весь світ». Вікі Майрон чверть століття очолювала бібліотеку міста Спенсера, штат Айова, головною визначною пам’яткою якої протягом майже двадцяти років був рудий кіт на прізвисько «Дьюї Рідмор Букс». Кошеням був офіційно зарахований до штату на посаду бібліотечного кота і незабаром став улюбленцем всіх відвідувачів. Незабаром бібліотека Спенсера і її талісман Дьюї прославилися на всю країну. Про Дьюї писали в газетах і журналах, знімали телепередачі і навіть зробили фільм.
7. Вже десять років в бібліотеці Дунаївці на Хмельниччині працює пухнастий бібліотекар. Щодня о 8:00 кіт приходить до бібліотеки. Працівники бібліотеки відзначають, що вусань полюбляє лежати серед нових книжок, які ще пахнуть друкарською фарбою. Як то не дивно, але коту подобається роздивлятися дитячі книжки про тварин.
8. Кіт Ерні живе в бібліотеці штату Вірджинія. Його відмінна риса - полідактилія. Ерні отримав своє ім’я на честь письменника Ернеста Хемінгуея. Вихованець став «обличчям» проекту по залученню спонсорів для бібліотеки. Крім того, кожен відвідувач може сфотографуватися і пограти з котиком.
9. Кішка Стакс працює в бібліотеці в Іллінойсі з 2009 році. З того часу, як вона почала свою «роботу», в будівлі зникли всі миші. Тепер Стакс проводить час біля комп’ютерів, чекаючи відвідувачів, у яких можна посидіти на колінах. Її фотографії можна знайти на офіційному сайті бібліотеки, а також замовити футболки та чашки з зображенням кішки-бібліотекаря.
10. Також бібліотеки Полтавської міської централізованої бібліотечної системи часто відвідують вусато-пухнасті муркотливі читачі зі своїми читачами-господарями. Пухнасті мишолови відвідують заходи (презентації, виставки) та завжди чемно поводять себе.