Урочиста пісня, що є символом нашої державної єдності - Державний Гімн «Ще не вмерла Україна». Слова пісні більше століття тому написав відомий український поет, етнограф, фольклорист Павло Чубинський, а музику — композитор Михайло Вербицький.
Історія гімну бере початок у 1862 році, коли Павло Чубинський написав слова, а вже потім священник Михайло Вербицький – музику. Глибинне значення кожного слова гімну українці усвідомили з початком повномасштабного вторгнення російських військ. Слова «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» стали пророчими, а українці вкотре довели, що готові до кінця боротися з ворогом за свою незалежність.
Що ми знаємо про свій гімн?
• 23-річний натхненний представник київської богеми Павло Чубинський написав перший текст гімну у Києві, в квартирі на вулиці Великій Васильківській, 122 (нині 106).
• Вірш набув неабиякої популярності і потрапив у руки російської поліції. За «шкідливий вплив на розум простолюду» Павла Чубинського вислали в Архангельську губернію.
• Вірш «Ще не вмерла Україна» прочитав М.Вербицький, якому він сподобався своїм патріотичним змістом, легкістю форми, і він поклав його на музику спочатку як солоспів у супроводі гітари. Згодом М. Вербицький зробив із пісні солоспіву хорову композицію.
• Уперше майбутній гімн публічно було виконано 10 березня 1865 року у Перемишлі.
• Символічно, що вірш «Ще не вмерла Україна» був створений на Наддніпрянській Україні, а піснею-гімном став у Галичині.
• Перший запис гімну “Ще не вмерла Україна” відбувся за участі визначного українського оперного співака Модеста Менцинського в жовтні 1910 році в Кельні (Німеччина) на фірмі “Gramophon”.
• Перший тиражований на грамплатівці запис гімну «Ще не вмерла Україна!» був здійснений на Студії Columbia, США, в 1916 році, у виконанні баритона Михайла Зазуляка.
• У 1939 році Карпатська Україна проголосила гімном вірш «Ще не вмерла Україна».
• 5 грудня 1991 року пісня вперше офіційно урочисто зазвучала на засіданні Верховної Ради України, присвяченому підсумкам Всеукраїнського референдуму та виборам президента у виконанні хору імені Григорія Верьовки під керівництвом Анатолія Авдієвського.
6 березня 2003 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про Державний Гімн України», в якому зазначено: «Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:
«Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду».
Сторінка історії В основу Державного гімну покладені слова твору П.Чубинського «Ще не вмерла Україна», який складався з 3-х куплетів. На створення вірша Чубинського надихнула патріотична сербська пісня «Већ се српска застава» («Сербський прапор уже майорить»). Саме під враженням від цієї пісні Чубинський у 1861 році написав вірш «Ще не вмерла Україна». Вірш сподобався, невдовзі його співали на всіх зібраннях демократично налаштованої української інтелігенції. Щоправда, спочатку співали на мотив «Jeszcze Polska nie zginęła» - марша Домбровського.
Джерела:
- 30 років тому Рада затвердила Державний Гімн: цікаві факти про «Ще не вмерла…»[За матеріалами УІНП].15.01.22р. інтернет-видання Новинарня : новини України, що воює
посилання- 2003- ухвалення Закону України «Про Державний Гімн України». Сайт УІНП. Історичний календар. Березень
посилання- «Об’єднує і надихає українців»: 30 років тому парламент затвердив «музичну редакцію» Державного Гімну / Полтавський офіс Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (за матеріалами офіційного сайту УІНП та інтернет-джерел) .15.01.2022р. //Інтернет-видання «Новини Полтавщини»
посилання