Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Привабливий та вразливий світ Чорнобиля. #35_років_уроків

23.04.21, 10:58

Природа Чорнобильської зони приваблює і науковців і туристів: нині це найбільша безлюдна та заліснена територія країни.

Потреба в такій масштабній структурі як Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник з’явилась задовго до 26 квітня 2016 року, коли був виданий Указ Президента України про його утворення.

Вже через кілька років після аварії на ЧАЕС дослідники відмічали поступове відтворення тваринного і рослинного світу: сприятливими умовами для цього стали евакуація населення й припинення тут господарської діяльності. Вчені зафіксували зростання чисельності типових та появу рідкісних видів флори і фауни. Прогноз на майбутнє був сприятливий – очікувалось повільне перетворення антропогенних ландшафтів у наближені до природних комплексів Полісся.

В зоні облаштувалися і характерні для Полісся види флори та фауни, навіть бурі ведмеді та коні Пржевальського, сірий лелека та інші види, які у цих краях вважалися рідкісними гостями, визнають біологи.

За час відсутності людини більша частина зони відчуження вкрилася молодим лісом, і на колишніх полях та в покинутих селах владарюють лише дикі тварини.

Із великих ссавців – дикий кабан, олень, козуля, лось і вовки – навіть у Прип’яті. А також лис, заєць, єнотовидна собака. З появою дуже великої кількості травоїдних зросла і кількість великих хижаків – вовка та рисі. На початку 1990-х вчені-зоологи нараховували 50-70, а зараз 100-200 вовків у зоні відчуження і стільки ж особин рисі.Також у зоні відчуження є кілька видів кажанів, які занесені до міжнародної "Червоної книги".

Ще на початку ХХ століття більшість лісів довкола міста Чорнобиль вирубали, а потім наново засадили сосною звичайною. Окрім того, до Чорнобильської трагедії на території нинішньої зони жило близько ста тисяч людей, свідчить державна статистика.

І вже більше тридцяти десятиліть більша частина зони залишається безлюдною, крім ЧАЕС та міста Чорнобиль, де здебільшого працюють ліквідатори. Тому дикі мешканці лісів і лук не бояться людини та охоче йдуть на контакт.

У річках забрудненої зони – велика кількість риби різних видів. Косяки риб можна побачити, просто кинувши шматок хліба на воду плеса.

Радіоактивність, яка в зоні досі є серйозною загрозою для людини, мало впливає на розвиток популяцій тварин і рослин. Тому на більшості зони «життя природи швидко відроджується», за винятком окремих територій з найвищими рівнями радіації. Одна з таких найнебезпечніших територій – так званий Рудий ліс: територія біля траси на Прип’ять, на якій в перші дні аварії випала величезна кількість радіонуклідів і знищила всю рослинність. Але навіть тут прийнялися молоді сосни, висаджені людиною, самосівом виросли трави та листяні дерева, повернулися птахи. Однак для людини перебувати в цій зоні досі небезпечно
Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія