Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Правник, публіцист, ідеолог українського самостійництва: Микола Міхновський

31.03.23, 11:16

150 років із дня народження Миколи Міхновського (1873-1924), громадського та політичного діяча, юриста, публіциста, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті
31 березня 150 років тому на Полтавщині у родині сільського священника народився майбутній правник, публіцист, ідеолог українського самостійництва Микола Міхновський. Все його життя було тісно пов’язане з особою гетьмана України Івана Мазепи. На думку істориків О. Стовби та В. Кривошея, саме з часів гетьманування Івана Степановича можна більш-менш чітко простежити генеалогічну лінію Міхновських. Адже саме тоді з’являється цей священицький рід, представники якого навчалися в Київській академії.
Микола Міхновський був послідовником Івана Мазепи та неодноразово згадував про нього у своїй праці «Самостійна Україна» (1900). Саме апелюючи до нашої історії, в тому числі до періоду гетьманування Івана Степановича, він відкидає ворожі закиди про те, що українці ніколи не мали власної державності, а отже не мають права на неї претендувати. У відповідь на подібні тези Микола Міхновський нагадує: «коли навіть поминути удільні часи, де окремі держави, то перед нами виникає і литовсько-руське князівство, де геній нашого народу був культурним фактором, і найголовніше галицько-руське королівство, спробунок залучити докупи усі галузі, усі гілки нашого народу в одній суцільній державі, спробунок, повторений далеко пізніше Богданом Хмельницьким і ще раз – Іваном Мазепою». Незалежність України була для Миколи Міхновського закономірним та неминучим явищем.
Нагадуючи про Петра Дорошенка, Івана Мазепу, Кирило-Мефодіївське братство, Тараса Шевченка, селянські повстання тощо, Микола Міхновський стверджував, що українці ніколи не погоджувалися зі своїм залежним становищем і постійно протестували проти московського панування.
Окрім того, він вважає, що українці зробили висновок зі свого минулого та від покоління до покоління передають любов до свободи: «Нині ми всі солідарні, бо зрозуміли, через що були в нас і Берестечко і Полтава. Ми відродилися з ґрунту наскрізь напоєного кров’ю наших предків, що лягли в боротьбі за волю України, ми виссали з молоком наших матерів стародавню любов нашої нації до вітчизни і її свободи і ненависть до насилля над ними».
Можна з упевненістю сказати, що автор «Самостійної України» відносить себе до «мазепинців»: «Сучасна молода Україна уважає себе безпосереднім спадкоємцем Шевченка, а її традиції йдуть до Мазепи, Хмельницького та короля Данила, минаючи українофілів», - зазначається у його праці. Свідченням його поглядів є і донесення жандармського чиновника, котрий повідомляв про те, що на засіданнях «Товариства ім. Г. Квітки-Основ’яненка», в яких брав активну участь Микола Міхновський, часто читалися доповіді «мазепинського спрямування».
Отже, можна зробити висновок, що діяльність гетьмана України Іван Мазепа, його спроба відродження незалежності нашої держави, мала вплив і на Миколу Міхновського, який першим із наддніпрянських політиків висунув ідею самостійної соборної України, бо як вдало зазначив він у своїй праці: «Як не можна спинити річку, що зламавши кригу на весні бурхливо несеться до моря, так не можна спинити нації, що ламає свої кайдани, прокинувшись до життя».


Список використаних джерел та літератури:
1. Міхновський М. Самостійна Україна / із вступом проф. Володимира Шаяна; бібліотека і музей Т.Г. Шевченка в Лондоні (секція СУБ). Лондон, 1967. 32 с.
2. Патер І.Г. Самостійна Україна. Енциклопедія історії України: у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; Інститут історії України НАН України. К.: Наукова думка, 2012. Т. 9: Прил-С. С. 436-437.
3. Турченко, Федір Григорович. Микола Міхновський: життя і слово = Mykola Mikhnovskyi: life and story: монографія. Київ: Генеза, 2006. 318 c.
Ілюстрації:
1. Світлина М. Міхновського. Джерело: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Mihnovsky.jpg.
2. У Полтаві, на відкритті пам’ятника Івану Котляревському (1903 р.). Сидять (справа наліво): Євген Чикаленко, Микола Міхновський. Стоїть крайній справа Сергій Шемет. Джерело: https://coollib.com/b/136356/read#n19.
3. Меморіальна табличка Миколі Міхновському в Полтаві. Джерело: https://poltava.to/news/43043/.
4. Будинок родини Русових у Полтаві, на якому розміщена пам’ятна дошка М. Міхновському. Саме тут 19 лютого 1900 року Микола Міхновський вперше зачитав свій політичний маніфест – “Самостійна Україна”. Світлина Яременко С., травень 2022 р.
Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія