Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Полтавський художній музей святкує День Соборності України

24.01.22, 08:26

День Собо́рності Українисвято, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республі-ки та Західноукраїнської Народної Республіки. Саме 3 січня 1919 року, у Станіславі, було ухвалено рішення про злуку, в якому зазначалося: «Українська Національна Рада, виконуючи право самовизначення Українського Народу, проголошує торжественно з’єднання з нинішним днєм Західно-Української Народньої Республіки з Українською Народньою Республікою в одну одноцільну, суверенну Народню Республіку». Остаточна процедура оформлення соборності відбулася в Києві 22 січня, в першу річницю проголошення ІV Універсалу Центральної Ради. В цей день було підписано та оприлюднено спеціальний Універсал Директорії УНР, який отримав також назву Акту Злуки. Вітаючи січневе рішення УНР, Директорія урочисто оголосила про те, що: «Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна».

В роки радянської влади про подію 22 січня 1919 року публічно не згадувалося. Проте в пам’яті народу ця подія залишалася живою. Тому у 1990 році Народний рух України організував «живий ланцюг» з рушників від Львова до Києва, який окрилив і надихнув Україну, змусив повірити у власні сили.

Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка теж святкує День Соборності України, влаштувавши святкову атракцію під назвою «Генетичний код нації» - «живий ланцюг» рушників із фондової збірки музею.

Українські рушники-обереги з прадавніх часів супроводжували життя людини. Рушник був необхідним атрибутом від народження до самої смерті людини. Рушниками прикрашали оселю, брали із собою в дорогу. Маленьку дитину загортали у рушник при народженні, на рушнику подавали хліб та сіль гостям, на весільній церемонії молодята ставали на рушник, а після смерті на рушниках спускали у домовину. Як оберег військові мали при собі у походах.

Жінка вишивала рушника як святиню, кодуючи сакральну інформацію за допомогою орнаменту. Орнаментальна композиція «дерево життя» була обов’язковим елементом рушника, яка стала основою неповторного рушника Роду, генетичним кодом нації.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія