Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Поет Іван Котляревський відкрив світові українців, а його сучасник Ференц Ліст став першим композитором завдяки якому угорська музика отримала світове визнання.

25.10.21, 14:17

Тож, до 210-ї річниці від дня народження Ференца Ліста, у музеї І.Котляревського презентовано музичну програму ”Bien ou rien” (Добре або ніяк) за участі викладачів та учнів Полтавської дитячої музичної школи №1 імені П.Майбороди.
Ференц Ліст - яскравий представник романтизму в музиці був геніальним піаністом, видатним диригентом, великим суспільно-музичним діячем.
У вісім років написав свій перший твір, а в девять - Ліст давав уже концерти, у дванадцять – вперше виступив із концертом у Франції, наступного року – у Віндзорському палаці перед Георгом ІV...
Його талант формувався під впливом видатних сучасників – Бурліоза, Паганіні, Шопена. Саме під впливом віртуозного стилю Паганіні багато в чому сформувалось ставлення Ліста до фортепіано. Композитор відкрив нові можливості інструмента, наблизивши звучання рояля до могутності і виразності оркестру.
Він першим розпочав виступати із сольними концертами. Був знаним через свою благодійність: допомагав жертвам стихійних лих, сиротам, учив безкоштовно талановитих студентів, сприяв фонду пам’яті Бетховена, пожертвував значні кошти на відкриття консерваторії в Будапешті. Серед учнів Ференца Ліста – талановитий полтавець Андрій Родзянко.
Під час подорожі Україною 1847 року познайомився з однією з найбагатших поміщець Правобережної України - красунею-княгинею Кароліною Вітгенштейн, близька дружба з якою тривала упродовж усього його життя. Українські гастролі 36-річний композитор і піаніст розпочав з Києва. Тут на водохресному ярмарку Ліст уперше почув український спів: сліпа дівчина під акомпанемент бандури співала "Віють вітри, віють буйні" На першому ж концерті Ліст виконав варіації на цю тему. Успіх був шалений. Студенти Київського університету (а два наступні концерти угорський віртуоз дав у залі університету св. Володимира - у сучасному актовому залі Червоного корпусу національного вишу) несли піаніста на руках разом із кріслом. Закінчилося тим, що замість трьох концертів Ліст дав у Києві вісімнадцять.
Того бурхливого український року Ліст, крім Києва, відвідав із концертами Житомир, Немирів, Бердичів, Кременчук, Одесу, Миколаїв, Єлисаветград (Кіровоград, а нині Кропивницький). Написав фортепіанні п’єси "Українська балада", "Дума" і "Плач" (об’єднані в цикл "Колоски, зібрані після жнив у Воронинцях"), симфонічну поему "Мазепа".

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія