Анатоль Франс – один з найбільш оригінальних, складних і цікавих письменників кінця XIX - початку XXстоліття. Він вражаюче самобутній і тим особливо привабливий. Парадоксів у його творчості так само багато, як багато у ній примхливого, витонченого, новаторського і мудрого. Енциклопедичність його знань з найрізноманітніших галузей майже всіх гуманітарних наук – античної філософії, культури, сучасної або недавньої історії, археології, мистецтвознавства просто вражаюча. Його ерудиція була не просто якоюсь сумою фактів, а неповторно, по-франсівському, перетворювалась у естетичні й інтелектуальні набутки його романів, повістей чи оповідань.
Анатоль Франсуа Тібо (таким було справжнє ім’я письменника) народився 1844 року у сім’ї книгаря і видавця Франсуа Ноеля Тібо. Малий Анатоль зростав у атмосфері шани і любові до літератури, ще хлопчиком мав можливість спілкуватися з видатними літераторами, прислухатися до високоінтелектуальних розмов у книжковій крамниці свого батька.
Визнання як письменника прийшло до А.Франса після виходу роману «Злочин Сільвестра Боннара»(1881). Ця книга залишається і до тепер найпопулярнішим виданням Франса. Звернувшись до вольтерівської традиції, він відродив жанр філософського роману, видавши «Харчевню королеви Гусячі лапки», «Міркування пана Жерома Куаньяра», «На білому камені».
1894 р. у психологічних романах «Червона лілея», «Таїс» автором вдало поставлено філософську проблему особистості.
1896 р. А.Франса обирають членом Французької академії наук.
Панорама ідеологічного і політичного життя сатирично зображена в тетралогії «Сучасна історія», романах «Острів пінгвінів», «Повстання ангелів».
В історичному романі «Боги жадають» А. Франс звертається до подій французької революції. Робити революцію в ім’я людства і втратити людяність – цей парадокс є трагічним лейтмотивом книги.
1921р. А.Франсу присуджено Нобелівську премію з літератури «за блискучі літературні дослідження, позначені витонченістю стилю, глибоко вистражданим гуманізмом та дійсно галльським темпераментом».
В наш час досить популярні серед читачів твори так званої інтелектуальної, філософської, філософсько-сповідної прози. Для таких читачів твори Франса особливо привабливі витонченістю, логікою, яскравими образами, глибиною думок письменника та його героїв та захоплюють не менше, ніж найвдаліший пригодницький сюжет. В фонді бібліотеки-філіалу №5 є твори Анатоля Франса перекладені українською мовою, це і серія Вершини світового письменства і твори в п’яти томах.