Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Писанка – символ життя

28.04.21, 09:46

Великдень – найголовніше православне свято. Йдучи до церкви, люди несуть у красивих кошиках різні наїдки, серед яких вирізняються писанки і крашанки.

У давнину яйце вважали символом Сонця, яке несе з собою життя, радість, тепло, світло, пробудження природи. З часом яйця стали атрибутом одного з головних релігійних свят християн «дивного Воскресіння». Їм приписували магічне значення. На розкопках могил та курганів дохристиянської епохи, знаходять як натуральні яйця, так і виконані з різних матеріалів (мармур, глина…).

У наш час відомо декілька видів пасхальних яєць: мальованки – дерев’яні яйця, прикрашені розписом або різьбленням; крашанки – варені курячі яйця, пофарбовані в один колір, найчастіше червоний; писанки – сирі або видуті пташині яйця, що розписані традиційним орнаментом.

2

Цікаво, що крашанки завжди з’їдали після Великого посту, а писанки – ніколи. Вони в язичництві та християнстві мали культове значення. Розписане магічними символами яйце вважалося символом весняного оновлення Матінки-Землі, відродження світу.

Розфарбовували писанки лише жінки та дівчата. Одні, щоб забезпечити собі щасливе життя, а другі, щоб у домі була злагода і достаток. Розмальовані яйця пасічники підкладали у вулики, щоб роїлися бджоли, а щоб вберегти хату від пожежі - писанку клали під стріху. Знахарки широко використовували цей атрибут для лікування людей. Щоб викликати дощ чи освятити зерно для посіву, також брали до рук писанку.

Магічної сили писанкам надають зображені на них узори. Основним є Сонце, як джерело світла і життя. Дерево є символом небесної вісі і безперервного оновлення природи. Колоски й зерно пов’язані з родючістю, трикутник означає вогонь, безсмертя, а також чоловічу та материнську силу. Таких символів не злічити і кожна господиня використовує їх за власним бажанням, створюючи неповторну красу і оберіг для помешкання і своєї родини.

Говорять, що світ існуватиме, допоки люди розписуватимуть писанки. То ж давайте і ми з вами, своїми руками створимо Великодню писанку, яка слугуватиме оберегом для родини. А допомогти у цьому згодилась читачка бібліотеки-філіалу № 11 Меркулова Світлана. Пропонуємо для перегляду її майстер-клас із виготовлення чарівного оберега.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія