Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Перші та останні?..

06.08.21, 14:48

Еміко Окада було вісім років, коли на Хіросіму скинули атомну бомбу: «Щороку кілька разів небо на заході сонця стає темно-червоним. Таким червоним, що червоніють обличчя людей. Тоді я не можу не думати про захід сонця у день атомного бомбардування… Три дні і три ночі місто палало. Я ненавиджу захід сонця. Навіть зараз він нагадує мені палаюче місто».

До літа 1945 року військове відомство США зуміло отримати атомну зброю, і вже 16 липня на полігоні Аламогордо було проведене успішне випробування плутонієвої бомби. За три тижні, незважаючи на протести і заперечення як всесвітньо відомих вчених, так і авторитетних військових, дві подібні бомби були скинуті на японські міста Хіросіма і Нагасакі… Ці бомбардування поклали край Другій світовій війні в Азії, та деякі експерти вважають, що Японія і без того була готова здатися…

Цілі бомбардування, а ними стали міста Хіросіма, Кокура, Ніїгата і Нагасакі, були визначені на нараді Комітету Збройних сил США ще 14 червня. Серед критеріїв відбору була вимога відсутності значних руйнувань, щоб можна було зрозуміти силу ударної хвилі від ядерного вибуху. Йокогаму зрештою було вилучено зі списку, оскільки місто було вже й так зруйновано звичайними бомбами, а незабаром було вилучено і Кіото, – з тих міркувань, що руйнування імператорської столиці Японії не дозволило б Вашингтону зрештою повернути «серця і голови» японців. 25 липня 1945 року президент США віддав наказ про проведення ядерного удару по Японії.

Вночі 6 серпня 1945 року з острова Тініан (Маріанські острови) вилетів бомбардувальник «Енола Ґей», а слідом за ним – бомбардувальники «Ґрейт Артіст», на який покладалося проведення опису потужності вибуху ядерної бомби, та «Несесарі Івіл», що мав провести фотозйомку місця вибуху. Літаки дістались Хіросіми на початку дев’ятої ранку…. Безліч годинників, що зупинилися в момент вибуху, зафіксували час катастрофи – 8 годин 15 хвилин.

«Я не була у пеклі, тому не знаю, як там, але мені здається, що воно має бути схожим на те, що ми пережили. Не можна допустити, щоб це повторилося знову», – Уено Теруко під час атомного бомбардування Хіросіми було 15 років.

Це був перший випадок в історії людства, коли атомна зброя застосовувалась поза межами полігонів. Чорна грибоподібна хмара, пил і ґрунт, підняті в повітря ударною хвилею, повністю закрили сонце. Місто поглинула пітьма. Висока температура повітря і землі спричинили пожежі. Кількість загиблих безпосереднього від вибуху склала від 70 до 80 тисяч чоловік, до 1950 року через наслідки радіоактивного зараження та інших пост-ефектів вибуху загальна кількість загиблих склала майже 200 000 чоловік.

9 серпня 1945 року на Нагасакі було скинуто другу атомну бомбу, від вибуху якої загинуло до 80 тисяч чоловік… Навіть якщо хтось і визнає аргумент, що бомбардування Хіросіми було потрібно для примусу Японії до капітуляції, то раціональних пояснень для знищення Нагасакі всього за три дні після цього – немає. Азійська країна стала полігоном для випробувань ядерної зброї… Нині, як союзник США, Японія покладається на міць Вашингтона у разі ядерної небезпеки – тої самої, яка принесла японцям стільки болю і руйнувань.

На згадку про жахливу трагедію минулого і на знак відмови від ядерної зброї світове співтовариство вирішило відзначати 6 серпня як День Хіросіми та Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї.

«Я багато років молилася за те, щоб ядерну зброю в усьому світі було ліквідовано. Але мої молитви поки що не були почуті», – говорить Кейко Огура, яка пережила атомне бомбардування Хіросіми…

Цей допис підготували бібліотекарі бібліотеки-філіалу №1 Полтавської МЦБС.

Мир можливий лише тоді, коли ми думаємо про інших людей і докладаємо невтомних щоденних зусиль для збереження миру.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія