Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Пам’ятники книзі в Україні

28.10.20, 11:33

У всьому світі є безліч чудових, іноді вражаючих уяву, пам’ятників книгам. Працівники бібліотеки – філіалу №12 ознайомлять вас, з деякими з них, що розташовані в Україні.

Плеяда відомих майстрів пера, чиї імена пов’язані зі Львовом, просто вражає. Не випадково в II половині XVI століття до Львова з Російського царства переїжджає один з перших вітчизняних друкарів Іван Федоров. Федоров заснував у Львові друкарню та надрукував львівське видання «Апостола». Відомий друкар був похований у Львівському Святоонуфрієвскому монастирі.

Пам’ятник Івану Федорову у Львові, на його батьківщині

Пам’ятник засновникові друкарства Івану Федорову був встановлений 26 листопада 1977 року на честь 400-річчя книгодрукування в Україні. Пямятник розташований у сквері на вул. Підвальній, біля входу в Державний архів Львівської області, Домініканського костелу та Успенської церкви.

Пам’ятник українській книзі у м. Коломия (Івано – Франківська обл.)

Скульптура представляє собою розгорнену книгу, а витесані з каменю сторінки справді вражають пластикою і філігранним виконанням. На звороті – традиційний символ Галичини – лев.

Саме 1864 року в Коломиї започатковано українське книгодрукування та газетярство. Тут упродовж другої половини ХIХ та протягом ХХ століть діяли 33 українські друкарні. Мета проста і прозора – привернути увагу людей до проблем української книги і книгодрукування. Місто збагатилося ще одним привабливим куточком: на розі між драмтеатром і вулицею Театральною постала в камені Книга. Пам’ятний знак має значення конкретне і символічне. Ця Книга вшановує пам’ять перших коломийських видавців братів Білоусів, а поміж тим вона символізує пошану до друкованого слова, як основи цивілізації...

Два місяці тривала творча робота відомого майстра Романа Захарчука.

Сама скульптура витесана із цільного піскового каменю, який привезли аж з Теребовлі.

Враженнями від творчого процесу сам митець ділиться з присутньою йому скромністю і добротою: “Камінь-пісковик має особливу теплоту і фактуру, тому працювалося дуже гармонійно, намагався втілити настрій стародруку, шукав творче рішення. Але найбільше мені запам’ятався той момент, коли книга відділилася від скелі і зажила своїм життям”.

Найбільша книга в Україні

У м. Горлівка (Донеччина) відкрили пам’ятник – найбільшу книгу в Україні. Цікаво ще й те, що саме в Горлівці є музей мініатюрної книги, де зберігається найменша книжечка у нашій країні.

Пам’ятник давньоруської літописі "Слово о полку Ігоревім"

Автор ідеї - добре відомий в Україні та за її межами митець Петро Антип, скульптор – Дмитро Іллюхін. Над книгою скульптори працювали близько 4 місяців. Загалом благоустроєно й територію навколо монументу – тут є годинник, ставши в центрі якого можна визначити час за тим, куди падає тінь. Облаштовано сквер і лавочки.

В Одесі споруджена композиція Nota Bene

Не так давно і в Одесі встановили пам’ятник студентській Кулі. Знаходиться він в академічному містечку, де розташовуються Водний університет і Архітектурна академія. Пам’ятник являє собою бронзову дівчину-студентку на кулі, під якою лежить безліч підручників і інших книг, що нагадують про сесії.

В Одесі є різні скульптурні пам’ятники, яких в цьому південному місті безліч. Більшість з них, в обов’язковому порядку, вказані в туристичних путівниках, на сайтах, картах ... Але є в Одесі і інші пам’ятники, відомі лише місцевим жителям і особливо допитливим гостям міста. Про один з таких ми розповімо. Називається він негласно "Пам’ятник студентській кулі" і знаходиться він на вулиці Старопортофранківській, 22/1 біля будівлі арт-простору "Nota Béne".

Місцезнаходження даного пам’ятника, що представляє собою стилізовану бронзову дівчину-студентку літаючу на кулі над різними підручниками, не випадковий. Адже через дорогу від скульптури знаходиться один з найзнаменитіших навчальних закладів Одеси – Одеський національний морський університет (ОНМУ) або просто Водний університет.

Знаменита фраза "Nota Béne" в перекладі з латинської мови означає "Зверніть увагу".

Якщо ви завітаєте до Одеси то обов’язково знайдіть це місце і загадайте бажання (для майбутніх студентів).

Пам’ятник Кирилу і Мефодію в м. Мукачеве на Закарпатті

Скульптурна пам’ятка присвячена творцям слов’янської абетки, рівноапостольним Кирилу та Мефодію встановили 1996 року. Автори проекту – скульптор Іван Бровді та архітектор Олександр Андялоші. Бронзові фігури освятив Київський митрополит Володимир. На території Києво-Печерської лаври встановили авторську копію пам’ятки 28 жовтня 2008 року. Існує факт про те, що Бровді майже втратив зір, але після процесу освячення пам’ятки, зір повернувся до скульптора.

“Сходи пізнання”

У парку Київського педагогічного інституту біля першого корпусу: ”Сходи пізнання” символізує шлях освіти студента. Вирізали композицію зі старого зламаного грозою дерева.

Скульптурі небагато часу, проте вона вже має своїх шанувальників, особливо серед студентів. Знаходиться вона у парку КПІ біля корпусу №1.

Нове життя дереву подарував молодий скульптор Єгор Зигура. Меценатом проекту став Богдан Андрейцев, місцевий житель. За словами скульптора, він зупинився на стосі книг тому, що це найпоширеніший символ навчання. А от краватка до бонету з’явилася через тріщину у стовбурі. Треба було її якось замаскувати . Так і вийшов одночасно художній елемент і захист «слабкого місця» скульптури від дощу та вологи.

Книги це невід’ємна частина суспільства, вони зберігають у собі знання і мудрість поколінь. В деяких містах України встановлені пам’ятники книгам, так як суспільство високо цінувало їх роль у розвитку людини. Бажаємо поринути у цікаву подорож та гарно провести час.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія