У найтяжчі часи письменник ніколи не стояв осторонь: він допомагав долати лихо як своїми публікаціями у пресі, так і суто практичними діями. Йому вдалося організувати збір доброчинних коштів, а потім відкрити шістдесят безкоштовних їдалень для голодуючих. Тисячі людських життів були врятовані від вірної голодної смерті.
Але Короленкові довелося бути сучасником тих подій, коли голодомор був організований штучно. В останній рік свого життя – 1921-ий, письменник міг спостерігати жахливі картини голоду, холоду у Полтаві, спричинені політичною та соціальною кризами.
Коли Володимира Галактіоновича не стало, Софія Володимирівна Короленко, старша донька письменника, засновник та перший директор музею, теж виявилася відчайдушним борцем.
У науковому архіві Полтавського літературно-меморіального музею В.Г.Короленка зберігається машинописна копія листа Софії Володимирівни про жахливі події 1933 року на Полтавщині. Адресований він був Надії Крупській, у Москву, тобто до самого верхнього ешелону влади.
В цьому посланні Софія Володимирівна змальовує жахливі картини голоду і вимирання цілої нації на тлі мовчазної покори. Вона не стільки благає, скільки вимагає від сильних світу цього схаменутися, зупинитися й врятувати, поки не пізно, тих, хто ще залишився в живих, а також зупинити епідемію заразних захворювань, що викликана голодомором. Софія Володимирівна пише, що відповідає за кожне своє слово, констатує, що, відображаючи картини народної загибелі, вона не посилює, а скоріше послабляє факти. І просить порадити, до кого ще звернутися, кому написати або із ким поговорити про реальну допомогу дорослим і дітям України, що вимирають. Відповіді, а також ніяких дій ця смілива жінка не дочекалася. Ці пожовклі сторінки є тепер надзвичайно цінним історичним джерелом для вивчення.
Не забудьмо й пам’ятаймо, аби це ніколи не повторилося.
Літературно-меморіальний музей В.Г.Короленко долучився до Дня пам’яті жертв голодоморів створенням книжково-документальної виставки «В руках, що виростили хліб, не залишили ні зернини» у літературній частині музею та приєднається 27 листопада о 16 годині до акції «Запали свічку».