"Ось станемо старше на кілька годин – тоді порозумнішаємо"
29.02.24, 14:51
Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), народився у Воронькові, невеликому містечку в Бориспільському районі Київської області. Видатний український єврейський письменник, перекладений на 73 мови світу. Один із основоположників ідиш-літератури.
Псевдонім Шолом-Алейхем, що у перекладі означає "мир вам", відображає його бажання сприяти миру та гармонії. Творчість Шолом-Алейхема має значний вплив на світову літературу: ЮНЕСКО внесла його в список 20 письменників, що суттєво вплинули на її розвиток.
Шолом-Алейхем провів більшу частину свого життя в Україні, його творчість має відтінки не лише єврейської, але й української культури. Його герої — це часто прості люди, які автор зображує в карикатурній формі, майстерно використовуючи українську лексику для опису природи, побуту, фольклору, звичаїв та традицій. Шолом-Алейхем - автор багатьох романів, п’єс, повістей та оповідань, а також статей. Його перше зібрання творів, опубліковане в 1903 році, налічувало чотири томи.
Мудрість єврейського народу в цитатах Шолома-Алейхема: - Краще двічі запитати, ніж один раз наплутати. - Хворий одужає, п’яний стане тверезим, чорнявий – посивіє, але дурень залишиться дурнем. - Жодної відповіді – теж відповідь. - Не дарма моя мама каже: “Хто сам не здогадається, того в бік штовхають”. - І швидкому коневі батіг потрібен, і мудрій людині потрібна порада. - Поки душа в тілі, поки хоч одна жилка ще б’ється, не можна втрачати надії. - Не так страшні удари, як гіркі розчарування, образливо бути обдуреним. Біль від удару проходить, розчарування залишає в душі шрам назавжди. - Жодна письменницька фантазія не створить того, що може відбутись в реальному житті - Кінець – нехай найкращий – це сумний акорд. Початок, навіть найсумніший, є краще самого радісного кінця - Ось станемо старше на кілька годин – тоді порозумнішаємо. - Нічого немає вічного на світі, і ніколи людина не буває задоволена тим, що має. - Знаєте що, пане Шолом Алейхем? Поговорімо про більш веселі речі. Що чути про холеру в Одесі? - Щастя, як і нещастя, – такі гості, які, коли приходять до кого-небудь, то засиджуються надовго і забувають дорогу назад. - Людина може бути слабшою за муху і міцнішою за залізо. - Сміятися корисно. Лікарі радять сміятися.