Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Олександра Екстер – відома і невідома!

05.11.21, 09:36

Якщо зануритись у яскравий та новаторський світ європейського художнього мистецтва першої половини ХХ століття, то неодмінно ваші очі будуть у подиві від творчості однієї з вітчизняних «амазонок» авангарду Олександри Екстер. Лінії, контури та соковитість кольорів змусять вас повністю зануритись у той час, а відчути, впіймати на смак, що таке мистецтво допоможе книга-новинка «Олександра Екстер» . Неочікуваний, але такий безцінний дарунок читачам (і це вже не перший) бібліотеки-філіалу №4 зробив Андрій Мельник, меценат, бізнесмен, засновник Cowo.guru - школа розвитку мислення.

1

«Багато подорожувала, довгий час жила в Парижі й Москві, в Римі й Петербурзі. Проте завжди поверталася до Києва: тут були її дім, її майстерня, її знаменита студія. І коли їй доведеться розлучитися з Києвом назавжди, свій паризький будинок вона облаштує точнісінько так, як київський. У ньому буде багато яскравих українських килимів, вишивок, української кераміки, українських ікон» – пише багаторічний дослідник життя та творчості Олександри Екстер також киянин Георгій Коваленко.

Найкращі роки життя Олександри пройшли у Києві, куди вона разом із батьками переїхала з Польщі. Після закінчення жіночої гімназії в 1899 році, Олександра вступила до Київської рисувальної школи М. Мурашка, а згодом і до Київського художнього училища. Згодом вона одружується і в пошуках нових вражень їде до Мюнхена та Парижа.

2

Витончена інтелектуалка, що володіла кількома мовами, подорожувала світом та спілкувалась у колі найвизначніших митців свого часу – Пікассо, Брак, Леже, Аполінер, Софіічі, Марінетті. Вона була мостом між світом українського, російського авангарду та новітнім мистецтвом Західної Європи. Привезла кубофутуризм до України, навчила Пікасо користуватись яскравими барвами, реформувала світову сценографію і поєднала авангардне мистецтво з народними українськими вишивками.

Кубісти вважали колір незначним і уникали яскравих фарб. Олександра Екстер не могла довго стримувати свою любов до кольору, яка в неї, ймовірно, була успадкована від народного мистецтва. Вже в 1914 році вона пише “Натюрморт з писанками”, де в кубістичну картину вриваються яскраві відкриті барви..

6

Новинка Георгія Коваленка «Олександра Екстер», яка вийшла у видавництві «Родовід» - це енциклопедія життя та творчості відомої мисткині, жінки, яка вперше в історії мистецтва так сильно проявили себе саме в мистецькому авангарді початку ХХ століття.

3

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія