Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

НЕПЕРЕСІЧНІ СПОРУДИ СТАРОВИННОЇ ПОЛТАВИ

20.09.22, 11:06

Архітектурний образ будь-якого міста визначають його споруди. Можливо, сталінські висотки, або готичні собори, чи православні храми. Нам хочеться показати звичайні будинки нашого міста – ті, в яких мешкали і мешкають звичайні полтавці, які люблять рідне місто і поважають його історію.

Знайомтесь:

Будинок з найбільшою кількістю житлових під’їздів – круглий житловий будинок по вул. Пушкіна,88. В нас немає сумнівів в тому, що на планеті є будинки ще більші. А у Полтаві 29 житлових під’їздів має тільки цей. Побудований він до початку Другої світової війни. Ймовірно, проектувальники припускали, що всі працівники бавовно прядильної фабрики, для яких дім будувався, мають жити разом. Цей дім полтавці називали «червоною сталінкою». Під час військових дій дім був зруйнований. Відбудовували його німецькі полонені, які жили тут же, у дворі, під охороною.

«Будиночок Карлсона» - так романтично називають полтавці вежу, яка прикрашає будинок, що стоїть на розі вулиць Сінної та Соборності (вул. Соборності, 46). Ця вежа є його визначальною окрасою, яка привертає погляд перехожих і надає завершеного вигляду. Будинок був зведений у радянські часи і, за нашим припущенням, слугував радіолюбителям: тут було зручно працювати і мріяти про зв’язок з далекими світами, про що свідчать залишки непрацюючого обладнання. І хоча сьогодні призначення вежі вже ніхто не знає, старожили пригадують, що там колись були голуб’ятні, і маленькими дітьми вони ходили їх годувати. Певно, так вежа і стала «будиночком Карлсона» - як відомо, цей літературний герой з’являється тільки перед дітьми і не бажає відкривати дорослим свої таємниці.

А чи знаєте ви, що Полтава має навіть свого Біг-Бена? Щоправда він не такий старовинний і знаменитий, як лондонський, але також вартий уваги.

Центральний годинник міста, або, як його називають, полтавський Біг-Бен, отримав нове життя після реставрації в 2021р. Годинник встановлений у 2013 році на Годинниковій вежі («Каланчі») пожежно-рятувальної частини №1. Його унікальність полягає в тому, що він є одним з найточніших годинникових механізмів в Україні, адже звіряє час із супутниками завдяки GPS-модулю. Кожні 5 хвилин годинник завдяки новітньому програмному забезпеченню звіряє час і автоматично вносить уточнення. Годинник ремонтували вісім років тому, знову радує полтавців та гостей міста – і звуковими сигналами, які подає кожні 15 хвилин, і новим дизайном. Тепер зображення цифр тут більш чіткі, їх видно з більш далекої відстані, ніж раніше. Замінили на годиннику й плівку – на більш стійку до атмосферних явищ.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія