Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

NАРБУТ 408 сторінок життя та творчості

26.02.21, 09:13

Часом здається, що наша минувшина – щось нудне, припорошене. Але це не так. Наша культура, зокрема й візуальна, набагато цікавіша, ніж ми звикли собі її уявляти зі шкільної лави. Вона заслуговує на сучасну мову та новітній контекст…

Він був унікумом свого часу, але його багатий мистецький досвід і досі невідомий широкому загалу. Видатний український художник-графік, ілюстратор, дизайнер, один із засновників та ректор Української академії мистецтв. Автор перших українських державних знаків – його можна сміливо назвати творцем естетики української державності часів УНР та Гетьманату Скоропадського. Спадщина Георгія Нарбута вражає своєю різноманітністю. За досить короткий період він створив сотні мистецьких творів…

1

Народився Георгій Нарбут 135 років тому на Сіверщині – на хуторі Нарбутівка, поблизу Глухова. Першу свідому частину життя з 1906 по 1917 рік прожив у Петербурзі, де входив до провідного мистецького угруповання. Його талант визнавали сучасники. Після революції Нарбут повернувся до Києва – будувати українську культуру…

Він багато чого встиг, мав багато творчих планів, та 1920-го у віці тридцяти чотирьох років Георгій Нарбут помер від тифу – в той самий період, коли польські й українські війська ненадовго вигнали з міста більшовиків і Київ, бодай формально, повернувся під контроль Української Народної Республіки.

Ще за життя митця задумали створити мистецьку монографію. Після його посмерних виставок 1922 року в Петербурзі та 1926-го в Києві було утворено комітет з підготовки Збірника під орудою Федора Ернста, відомого мистецтвознавця і земляка Георгія Нарбута. Статті замовили найвідомішим дослідникам. Довго готували, але через безгрошів’я 1920-х та драму комуністичної цензури «Нарбутівський Збірник» надрукували лише 1933 року. І одразу в друкарні… знищили весь наклад. Головна причина – на той час були репресовані майже всі автори, а дехто й розстріляний.

На щастя, залишилося два примірники. Історик Сергій Білокінь тривалий час досліджував творчу спадщину Нарбута і знав про існування «Нарбутівського Збірника», але віднайти його зміг лише 1986 року – цей неповний уцілілий примірник йому передав Михайло Ґрузов. З іншого відомого примірника видання збереглося лише кілька десятків аркушів з ілюстраціями.

Щасливе завершення історії сталося тільки 2020 року. З ініціативи Сергія Білоконя видавництву РОДОВІД вдалося відтворити «Нарбутівський Збірник», доповнивши його кількома текстами – спогадами друзів і колег, у тому числі Василя Кричевського, Миколи Зерова, автобіографічними уривками, статтями мистецтвознавців середини ХХ століття, листами, а також вступною статтею Сергія Білоконя.

Так з’явилася фантастична книга на 408 сторінок історії та ілюстрацій: НАРБУТ. Студії. Спогади. Листи [Реконструкція знищеного 1933 року «Нарбутівського Збірника»].

За мотивами «Нарбутівського збірника» до річниці з дня народження митця бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС створили арт-презентацію «NАРБУТ 408 сторінок життя».

Є книги, яким судилося бути надрукованими за всяку ціну і у свій час…

Знаймо, бо ми того варті!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія