Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

«Найпрекрасніша і найчарівніша Батерфляй» (до 150-тиріччя від дня народження Соломії Крушельницької)

27.07.22, 09:49

Вродлива жінка з величезним талантом і неперевершеним голосом, який полонив Європу і Південну Америку і залишався в пам’яті тих, хто її слухав, назавжди. «Найпрекрасніша і найчарівніша Батерфляй», «незабутня Аїда», «найчарівніша Чіо-Чіо-Сан», «неповторна Галька», «єдина в світі Джоконда», «ідеальна Брунгільда», «найпрекрасніша Соломія», «вражаюча Валькірія», «виняткова Лорелея»… Символ української опери, української музики, українського мистецтва. Сьогодні минає 150 роки від дня народження непервершеної української оперної співачки, відомої далеко за межами нашої країни.

В ювілейний рік працівники сектору соціокультурної діяльності центральної міської бібліотеки підготували добірку фактів з життя неперевершено української оперної діви Соломії Крушельницької.

1. Народилася на Тернопільщині

Народилася 1872 року в сім’ї греко-католицького священника у селі Білявинці на Тернопільщині. Співати Соломія почала дуже рано й усі відзначали її виняткові здібності і дуже приємний голос.

2. Навчалася у Тернополі, Львові, а також в Італії

Соломія Крушельницька основи музичної підготовки отримала в Тернопільській класичній гімназії. Згодом отримала освіту в Львівській консерваторії Галицького музичного товариства. Закінчивши консерваторію, восени 1893 року Крушельницька їде до Італії, де навчається співу у Фауста Креспі і драматичному мистецтву в професора Конті.

3. Гастролі по всьому світу

Крушельницька зачарувала своїм мистецтвом провідні оперні центри світу: Мілан, Рим і Неаполь, Париж і Ніцу, Санкт-Петербург, Краків і Варшаву, Одесу і рідний для неї Львів, Нью-Йорк, Буенос-Айрес і Сантьяго.

4. Врятувала прем’єру «Мадам Баттерфляй» Пуччіні

У лютому 1904 року композитор Джакомо Пуччіні в міланському театрі «Ла Скала» представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй». Прем’єра провалилася, оперу освистали. Пуччіні був приголомшений цією невдачею, але друзі умовили його переписати оперу і запросити на головну партію Соломію Крушельницьку. І це був тріумф. Артистів і самого композитора 17 разів викликали на сцену і осипали оваціями.

5. З Україною в серці та на сцені

Свої виступи під час гастролів Соломія Амвросіївна завжди закінчувала мелодійними українськими піснями.

6. Любов і майже 30 років щастя у Тоскані

В Італії Соломія Крушельницька познайомилася із адвокатом Чезаре Річчоні, зяким одружилася та прожила щасливих 26 років подружнього життя у містечку Віареджо, в італійській Тоскані. На власній віллі «Solome» оперна діва влаштовувала музичні вечори, співала українських пісень і навіть власноруч готувала українські страви.

7. Крушельницька і радянська влада

Оперна діва, відвідує на Галичині рідних. Згодом пані Соломія придбає двоповерховий будинок у місті Лева, де її застає Друга світова війна. Радянська влада націоналізувала помешкання артистки, залишивши їй квартиру на другому поверсі, в якій вона жила зі своєю сестрою Анною. Під час німецької окупації Львова Крушельницька так бідувала, що вимушена була давати приватні уроки вокалу. Соломія Крушельницька не могла виїхати з СРСР і громадянства їй теж довгий час не давали, тож вона не могла розраховувати навіть на мізерну радянську пенсію. Лише погодившись на продаж на користь СРСР їхньої із покійним чоловіком тосканської вілли, вона отримала громадянство.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія