Івана Купала — традиційне східнослов’янське свято, яке присвячене літньому сонцестоянню і відзначають з 6 на 7 липня. Хоч Івана Купала (за старим стилем 21 – 22 червня) має язичницьке коріння, воно збігатися з християнським святом Різдва Івана Предтечі.
Історія свята цікава, тож працівники центральної міської бібліотеки пропонують добірку фактів про святкування Івана Купала.
1. Свято Івана Купала має дуже багато інших назв. В Україні його також називають Купайла або Сонцекрес, а в Білорусії його називають Купалле або Іван Відьмацький.
2. Головними персонажами свята були Купало — покровитель кохання та продовження роду та Мара (Марина або Марена) — божество, яке символізує зиму і приносить недуги та голод. Традиційно молоді дівчата та хлопці робили з гілок, квітів та зелені опудала головних персонажів свята і Марену спалювали або топили у воді. Це символізувало перемогу добра над злом.
3. Символами свята є: вода, яка в цей день була очищена від нечисті та вважається цілющою; величезне багаття, що символізує Сонце-Купало-Ярило.
4. Хмиз для купальського вогнища збирали всім селом.
5. В Україні на свято Івана Купала спалювали дерев’яні старі та поламані знаряддя праці.
6. Купальське вогнище розпалювали «живим полум’ям», яке добували тертям. Багаття розпалювали після заходу сонця і дивились, щоб воно не згасло до світанку.
7. Згідно з українською міфологією, цілющі трави вирощували мавки, а на свято Купала будь-яка цілюща трава ставала значно сильнішою.
8. За старослов’янським повір’ям в купальську ніч оживає всяка нечисть і потрібно остерігатися витівок домовиків, водяників, лісовиків та русалок. На Івана Купала дівчата збирали полин, оскільки вважали, що його бояться відьми та русалки. Полин носили на поясі, вплітали у вінки, встромляли у вікна будинків і воріт, щоб перегородити шлях відьмам. На Полтавщині перед купанням в річці кропиву кидали у воду, щоб захиститись від русалок.
9. Ще одним дуже важливим символом свята є вінки, які дівчата заздалегідь плели з різноманітних трав та прикрашали кольоровими стрічками. На Купала дівчата пускали вінки на воду, якщо вінок пливе добре, то дівчина скоро вийде заміж, а якщо крутиться на місці чи тоне, — то ще дівуватиме.
10. Згідно з яким тільки один раз в році, в ніч на Івана Купала цвіте папороть (кому пощастить побачити диво-цвіт, на того чекає багатство та здійснення бажань). Міфічна квітка нібито дає тому, хто її зірвав можливість бачити всі скарби, ставати невидимим та навіть розуміти мову тварин.
11. Перед ніччю на Івана Купала не працювали ярмарки, рано закривалися магазини і загалом, не в пошані була торгівля. Все пояснювалось тим, що нечиста сила (водяники, русалки, домові, відьми, нечисті) намагалися накапостити людям. Тому намагалися навіть не позичати солі, інших дрібниць за день до свята, під час самого свята та день опісля.
Пропонуємо книги, за допомогою яких ви можете дізнатись більше про особливості святкування та обрядовість на Івана Купала.
Бажаємо вам, щоб під час святкування Сонцекреса (Івана Купала) набрались сил від літнього сонця, життєдайного вогню, прохолодних вод та цілющих трав на весь рік.