Міжнародний день української мови відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Пропонуємо згадати цікаві факти про нашу рідну українську мову та дізнатись для себе щось нове з публікації від бібліотекарів бібліотеки-філіалу №2.
Для кожної людини її мова – найкраща, найзворушливіша. Це – загальновідома істина. Мова – неоціненний скарб народу, найголовніший літопис його життя. Щоб оволодіти цим скарбом, людина мусить постійно докладати зусиль, усвідомлюючи, що існує складна наука рідної мови.
З того, як говорить та чи інша людина, можна уявити собі загальний розвиток цієї людини, її освітній і культурний рівень. Оселя буття духу – це мова, в оселі мови живе людина. Поводитися з мовою як-небудь – значить і мислити як-небудь: неточно, приблизно, неправильно. Мова – знаряддя мислення: у ній відбивається інтелігентність людини, її повага до інших, її охайність у широкому розумінні цього слова.
Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) та третє за красою лексики (після французької та перської). І це не прості слова.
Цікаві цифри та факти
Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
Українська мова налічує близько 256 тисяч слів. Найбільше слів в українській мові починається на літеру «П», а найменш уживана – «Ф».
У 1933 році з правопису була вилучена літера «ґ», а в 1990 – повернена знову.
За лексичним запасом найбільш близькими до української мови є білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%).
У нашій мові є особливі слова – паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, приміром «Я несу гусеня», або ж «ротатор». Можете і ви згадати щось цікаве про паліндроми?
Наразі у світі українською володіють від 41 до 45 мільйонів осіб, а рідною мовою її називають понад 37 мільйонів людей у світі!
Людина може володіти кількома мовами, залежно від її здібностей, нахилів і прагнень, але найкраще, найдосконаліше має володіти, звичайно, рідною мовою. Тож вслухаймося, друзі, в рідне Слово, плекаймо його, бережімо його!