На чорнобиль журавлі летіли, з вирію вертались на весні… #35_років_уроків
13.04.21, 16:49
Пролог
Чи буде квітень, як завжди, дарунком весняної здоби, чи власним іменем біди ми назвемо його –"Чорнобиль"?
(Олександр Шарварок)
Чорнобиль… Місце із славним історичним іменем, відоме на мапі України від часів Київської Русі. Вперше назва Чорнобиль зустрічається у 1193 році в Іпатіївському літописі утворилась вона, за твердженням науковців, від слова “чорнобильник” – так у давнину в народі називали полин. Саме цьому місту судилося дати назву Чорнобильській атомній станції, розташованій за вісімнадцять кілометрів від нього.
Аварія стала поштовхом для виникнення численних містичних легенд і домислів щодо походження назви «Чорнобиль». Так, одна з версій пов’язана з біблійною міфологією, згідно з якою Полин є символом покарань Господніх, суду Божого над неслухняними. Про це згадується в Новому Завіті, в Одкровенні Іоанна Богослова: «І засурмив третій Ангол, і впала з неба велика зірка, палаючи, як смолоскип, і впала на третину річок та на водні джерела. А ймення зорі тій «полин», і третина води, стали як полин, і багато з людей повмирали з води, бо вона стала гіркою». Захисники так би мовити біблійної версії схиляються до того, що катастрофа 86-го - це пророцтво древніх - «чорна бувальщина» - передвісник біди, а полин (трава, яка має гіркий присмак), часто асоціюють з отрутою. Власне що і сталося, коли радіонукліди осіли на територію, вони «отруїли» і води, і саму місцевість.
Існує ще одна версія. В скіфські часи на території сучасного Чорнобиля існувало плем’я представники якого носили чорні короткі плащі - меланхлени. Та більш вірогідно, що назва міста пов’язана з чорнобильником, який ми всі знаємо під назвою полин. Справа в тому, що дана рослина дуже поширена в цій місцині, де прадавні поліщуки заснували місто. Полин тут буквально розростається цілими полями, його тут багато і зараз.
Митці, поети, літописці споконвіку намагалися відгадати хід подій – історія культури знає низку творів, своєрідних передбачень і пророцтв, зокрема, передбачень чогось апокаліптичного, загрозливого. Відомі навіть твори, де описані тяжкі аварії на атомних електростанціях, які влада (ясна річ, ідеться про якусь іншу країну, не СРСР) приховує від населення. На жаль, найстрашніші передбачення фантастів справдилися тут, в українському Поліссі. Підкорювачі мирного атому помилилися, і земна цивілізація 26 квітня 1986 року отримала страшне застереження.
Чорнобиль. Сьогодні це слово відоме по всьому світу… Слово, яке асоціюється не з цілющим полином українських земель, а з аварією на Чорнобильській АЕС, яка стала трагедією не тільки для України, а й для всього людства. Чорнобиль став попередженням, і ми запрошуємо здійснити разом з нами екскурс в події тридцятип’ятирічної історії...