Мова – це ознака культурної належності людини.21.02.24, 15:36 Міжнародний День рідної мови започаткували у листопаді 1999 р. на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту культурної та мовної багатоманітності. В Україні це свято відзначають з 2002 року. Мова – це ознака культурної належності людини. Вивчення іноземних мов та багатомовність – це ключі до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Мова – це історія народу, його світогляду, інтелектуальний та духовний результат еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
За останні чотири століття українську мову намагались знищити багато разів. Але ми зберегли своє слово. Цього року колектив Полтавського літературно-меморіального музею І. Котляревського започаткував унікальний музейний проєкт «Твоя мова – твоя Перемога», у межах якого передбачається цикл культурно-освітніх заходів, Це тематичні музейні уроки, години літературного краєзнавства, флешмоби, літературно-музичні програми.
Літературно-мистецький захід «Без мови нашої, юначе, й народу нашого нема…» покликаний сприяти розвитку усвідомлення важливості спілкування рідною мовою, творення свого національного світу через поетичне слово, пісню музику.
Про шлях розвитку української мови, винятково багату лексичну систему народної мови, довершену з погляду граматики та фонетики, котра знайшла свій перший відбиток у мовно-літературній практиці Івана Котляревського розповіла ст. науковий співробітник музею Валентина Скриль.
Україна має унікальні пам’ятки української мови – давні писемні тексти, літописи та стародруки. Визначною рукописною пам’яткою староукраїнської літературної мови, переклад Євангелія так званою «простою мовою», досить близькою до народної, є Пересопницьке Євангеліє.
Про історію його створення, переклад зі слов’янських та латинських джерел, мистецьке оздоблення Євангелія, історією знайомства Т. Г. Шевченка з цією реліквією, досить тривалим перебуванням Пересопницького Євангелія у Полтаві розповіла присутнім провідний науковий співробітник Євгенія Стороха. Гостям заходу було запропоновано перегляд документального фільму «Чому Пересопницьке Євангеліє таке цінне для українців»?
Насамкінець для присутніх була проведена тематична екскурсія по залах музею.
|