Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Морозна краса на сорочці: унікальність вишивки білим по білому

18.05.23, 13:04

Завдяки вишиванкам українців впізнають у світі. І на щорічне свято День української вишиванки зазвичай вдягаємо привабливі яскраво вишиті сорочки. А чи є у вас вишиванка, яка внесена до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України? Це сорочка, виконана в техніці «білим по білому» або «біллю», як її називали з давніх часів. Ексклюзивнішого виробу годі й шукати.

На Полтавщині своєю вишивкою білими нитками по білому полотну славиться Решетилівка. Це ремесло стало тут популярним після скасування кріпацтва у 1861 році. За давніх часів решетилівські майстрині, щоб отримати якісні білі нитки, скручували їх пасмами й клали в діжку, пересипаючи попелом із берези або вільхи, заливали гарячою водою і добу настоювали. Потім ретельно їх виполіскували й висушували. Процедуру повторювали кілька разів.

Вишивати білими нитками по білому полотну непросто, а ще це чимале навантаження на очі, адже орнамент ніколи не наносять на тканину одразу. Спочатку майстриня малює свою «картинку» на папері, потім, шляхом складного підрахунку, переносить малюнок на полотно. Загалом на виготовлення одного виробу йде від двох місяців до півроку.

Решетилівська вишивка вирізняється чіткістю композиційної побудови, характером орнаменту. Якщо в орнаментах інших регіонів України використовується дві-три техніки, то в решетилівському – п’ять-сім. В орнаментах вишиванок обов’язково є мережка, яка надає виробу легкості та прозорості.

Ще у 1920-х роках містечко здобуло світову славу на виставках українського мистецтва в Мюнхені, Парижі, Марселі, Брюсселі. Подейкують, що одного разу письменниці, етнографу Олені Пчілці довелося представляти на конкурсі в Парижі вишивку «біллю» майстрів решетилівської фабрики. Коли їй не повірили, що це ручна робота, то Олена Пчілка привезла туди майстринь, які просто вразили журі.

Саме решетилівські майстри у 1969 році виготовили сукню «білим по білому» для всесвітньо відомої італійської акторки Софі Лорен для зйомок фільму «Соняшники» (1970 рік), що проходили в селі Чернечий Яр біля Диканьки. Потім цю сукню акторка демонструвала на подіумі в Римі. Нині копію сорочки Софі Лорен зберігають у Решетилівському краєзнавчому музеї.

Цей допис підготували працівники бібліотеки-філії №11 Центральної бібліотеки ПМТГ.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія