Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Мирний атом - у кожен дім. #35_років_уроків

13.04.21, 16:54

І тільки над Прип’яттю,дуже і владно,
Якесь нетутешнє вставало свічадо,
І сяйво його пробивалось уперто
Крізь темінь і крила, во злобі простерті….

Б. Олійник

Постанова Ради Міністрів СРСР від 29 вересня 1966 року про введення в дію енергетичних потужностей розпочинає історію ЧАЕС.

26 вересня 1977 року включенням у мережу турбогенератора № 2 енергоблок №1 ЧАЕС введений у дію. На території України з’явилася перша атомна електростанція

Повний цикл будівництва АЕС – від розроблення архітектурного проекту і до запуску реактора – можна скоротити до п’яти років (з оптимальних семи), якщо процеси проектування і будівництва будуть здійснюватися одночасно.

Значну частину території, відведеної для будівництва станції та міста – супутника, займе охолоджувальний резервуар майбутньої станції – басейн, потрібний для роботи АЕС: загалом, більш ніж 1400 гектарів пасовищ, 130 гектарів лісу, 96 гектарів оброблювальних земель і 50 гектарів садів.

Поки решта світу обирала реактори ВВЕР, у Радянському Союзі (хоча й не виключно на всіх об’єктах ) зупинили свій вибір на реакторі типа РБМК. Порівняно з ВВЕР, реактор РБМК виробляв удвічі більше електрики – 1000 мегаватів електропотужності. При цьому РБМК був не лише потужнішим, а й дешевшим у будівництві та експлуатації.

У всіх енергоблоках ЧАЕС було встановлено РВПК1000. Як паливо в них використовують уран. Як сповільнювач нейтронів – графіт і воду.

Після аварії на ЧАЕС реактори такого типу вивели з експлуатації всюди, крім Росії.

ЧАЕС вважалася однією з найкращих у галузі,маючи в середньому п’ять аварій або відмов обладнання на рік.

Як часто траплялося на станціях СРСР, реактор 4 – го енергоблоку не мав ніякої захисної оболонки, окрім бетонного кар’єру. Комісія хоча й оцінила функціонування всіх систем як прийнятне, та без нюансів знову не обійшлося: інспектори вказали на проблеми з реактором, які потрібно було розв’язати в майбутньому.

В одному з випусків англомовного журналу «Радянське життя» з’явилася стаття з цитуванням заяви головного інженера ЧАЕС М. Фоміна: охолоджувальний резервуар станції використовується для розведення риби, що свідчить про абсолютну безпечність АЕС.

Що ж саме сталося на ЧАЕС у ніч із 25 на 26 квітня ?Чому зона не всуціль радіоактивна, а поцяткована брудними плямами? Хто і як зупиняв

потік радіоактивних частинок, який не дуже – то й можливо зупинити?

#35_років_уроків

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія