Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Mикола Філянський. Від порогів…

19.12.23, 09:24


19 грудня. В цей день 1873 року в селі Попівка Миргородського району Полтавської області народився Микола Філянський. Він був людиною широких зацікавлень. Геологія, природознавство, історія, археологія, архітектура, малярство, музика, музейна справа, етнографія, мистецтвознавство – таке коло його інтересів. Грав на кількох музичних інструментах, малював. У роки навчання на природничому відділі фізико-математичного факультету московського університету відвідував майстерні художника Сєрова й архітектора Шехтеля. 20-літнім потрапив у Париж – збагачував знання з архітектури, живопису, модерної поезії… Пізніше здійснив ще один вояж: влітку 1904 року Микола Філянський подорожував Лівобережжям України, вивчаючи історичні пам’ятки народної та сакральної архітектури, досліджуючи давні рукописи Євангелій, речі церковного богослужіння та різноманітні взірці народного мистецтва, що слугували для культових відправ. Він робить фотознімки, малює краєвиди Полтавщини, храми й старосвітські архітектурні пам’ятки. На матеріалі власних спостережень і розшуків 1905-го видає розвідку «Спадщина України».

Його перші поетичні спроби виявилися, відверто кажучи, не дуже вдалими. Відомо, що Михайло Коцюбинський написав розгромну рецензію, де були такі слова: «Будемо мати надію, що в день останнього суду Господь Бог простить поетові його гріхи і не згадає його віршів». Водночас Олена Пчілка визнала оригінальність і талант молодого поета, в ліриці якого відчула «життя серця з його жадобою світла та щастя». Микола Філянський не полишив поетичну творчість, поступово покращував свій стиль, публікувався в українській пресі.

Коли вибухнула революція та було проголошено Українську Народну Республіку, повернувся на Батьківщину. Радість від того, що став свідком державного, національного й культурного відродження України виявилася недовгою: в країні запанував більшовицький режим. Але 1920-ті – нова економічна політика, українізація – давали надію на можливість якось ужитися з «червоними». Тож Філянський не виїхав за кордон, як чимало його знайомих і сучасників. Спочатку працював в Яреськівській агрошколі (це село він знав і любив ще з юнацьких літ) та Сорочинському лісництві. Влітку 1924 року стає науковим співробітником Полтавського історико-краєзнавчого музею, вивчає корисні копалини Полтавщини, пише наукові праці, з 1925 року – він вже у відділі геології Харківського музею. В журналах друкуються його науково-популярні статті та поезії.
З початком будівництва Дніпрогесу Микола Григорович вирушає в експедицію до порогів Дніпра – вивчає давні церкви, козацькі цвинтарі, скіфські могили, які невдовзі мала поглинути страшна вода. Ідею цю підтримав і 80-літній Дмитро Яворницький. Силами краєзнавців-аматорів було здійснено археологічні дослідження, зібрано колекцію знахідок, які були представлені на виставках у Дніпрі, Києві, Харкові… У 1928-му Микола Філянський видає книгу наукових етюдів «Від порогів до моря», а вже у 1931 році організовує Музей історії Дніпробуду, головною метою якого бачив збереження якомога більшої кількості артефактів української історії.
У 1928 році вийшла остання поетична збірка Миколи Філянського «Цілую землю» – то був справжній гімн рідній землі та природі, сповнений глибокого ліризму. Відомо, що поет готував в перекладах на сучасну мову збірку Григорія Сковороди «Сад пісень» та, на жаль, ця робота не збереглася.

Ще 1936 року за дорученням Українського музейного містечка в Києві на території Лаврської фортеці він змальовував пам’ятки давнини, що підлягали до знищення, в 1936-37 роках допомагав оформляти Центральний історичний музей у Києві, а вже 11 жовтня 1937 року енкаведисти влаштували обшук у його помешканні в Запоріжжі. Йому інкримінували типову для тих часів річ: причетність до контрреволюційної антирадянської диверсійно-терористичної організації, куди нібито був завербований ще в 1926 році Миколою Хвильовим. Участь в пошукових експедиціях була кваліфікована як виконання завдання, отриманого від німецької розвідки – скласти путівник українськими землями. Покарання за такий «злочин» передбачалося одне – смертна кара. 12 січня 1938 року Миколу Філянського розстріляли в Києві. Місце його поховання донині невідоме – це міг бути Биківнянський ліс.
Микола Філянський з його невичерпною любов’ю до України та її старовини, символістською поезією та музейною діяльністю ніяк не вписувався в прокрустове ложе співців «щасливого комуністичного майбутнього»… Цей допис до ювілею митця підготували бібліотекарі бібліотеки-філії №1 ЦБ Полтавської МТГ.

Дружина Філянського – Євгенія – не скоро дізналася правду про долю свого чоловіка. Ще в 1939 році вона зверталася до Павла Тичини з проханням посприяти в пошуках, але тільки після Другої світової війни отримала повідомлення про загибель. За її клопотанням Микола Григорович був посмертно реабілітований 1959 року.
Знаймо, бо ми того варті!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія