Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Медичні аспекти аварії на ЧАЕС. #35_років_уроків

16.04.21, 11:01

За визначенням UNCEAR, ВООЗ, керівництва колишнього СРСР, Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого – сьомого рівня.

Одним із найбільш прикрих уроків Чорнобильської аварії, безумовно, є абсолютна відсутність йодної профілактики. За існуючою на той час законодавчою і нормативною базою, кожна атомна електростанція повинна була бути забезпеченою відповідною кількістю препаратів йоду, якої мало вистачити для захисту не лише персоналу станції, а й населення, яке мешкало навколо неї. Насправді на момент аварії на станції не було майже ніяких запасів, і препарати йоду необхідно було терміново збирати по всій Україні. Внаслідок цього на кінець 2009 р. зареєстровано 6049 випадків раку щитоподібної залози у осіб, які на момент аварії були дітьми або підлітками.

Внаслідок аварії на ЧАЕС постраждали 3,3 млн осіб. На забруднених територіях проживає 2,2 млн. людей, були евакуйовані 91 тис.осіб. На жаль, деякі потім були реевакуйовані, тому що ті райони, в які було переселено людей, виявилися ще більше забрудненими, ніж ті, звідки їх вивезли.

Трагедією для України та інших уражених країн стало зростання захворюваності на рак щитоподібної залози серед дітей, яке реєструють з 1990р. Кількість випадків раку в 33 рази перевищує до чорнобильський щорічний рівень ( у 60 разів серед дітей та у 14 разів серед підлітків).

Підвищення частоти онкологічних та радіогенних непухлинних захворювань унаслідок Чорнобильської аварії прогнозується упродовж 50 років після опромінення. Ці захворювання наразі є та будуть у майбутньому основним фактором втрати працездатності та смертності.

Провідне місце у структурі захворюваності та смертності належить хворобам системи кровообігу. Це інсульти, церебральні атеросклерози, гіпертонічна енцефалопатія, ішемічні хвороби серця та артеріальна гіпертензія. Вчені встановили зв’язок цих захворювань із дозами опромінення всього тіла. Найбільші ризики - в учасників ліквідації наслідків аварії, опромінених у віці до 40 років.

Суттєве значення серед непухлинних захворювань також мають хвороби органів травлення, дихання, нервової системи і органів чуття, ендокринної, кістково – м’язової та сечостатевої систем.

Особливої уваги сьогодні потребують проблеми здоров’я дітей, підлітків, народжених від постраждалих (учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, евакуйованих). Частка здорових серед даного контингенту упродовж періоду спостережень зменшується, збільшується кількість осіб їз хронічними захворюваннями. Фізичний розвиток, який є одним з основних критеріїв, що характеризує стан здоров’я у дітей, відрізняється дисгармонічністю.

Мовою фактів:

- 30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби впродовж кількох місяців з моменту аварії.

- За оцінками незалежних експертів 500 тисяч людей померли від радіації.

- 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.

- 2293 українських міст і селищ із населенням близько 2,6 мільйона осіб забруднено радіоактивними нуклідами.

- У постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС впродовж попередніх років, стверджують фахівці, розвивалися три так звані «ранні раки», які розвиваються від 2-5 до 30 років після опромінення, – це рак щитоподібної залози, лейкемія, рак молочної залози. На кінець 2014 року тільки в Україні було прооперовано 10 тисяч 600 дітей – тих, хто був опромінений в дитячому або підлітковому віці.

- Дослідження катаракти у ліквідаторів. Раніше вважали, що вона розвивається при дозах 1 грей і більше, як гостра променева хвороба. Під час українсько-американського дослідження 8 тисяч ліквідаторів було з’ясовано, що може бути радіаційна катаракта при дозах у 6 разів менших, ніж раніше вважали.

- За офіційною статистикою, станом на 1 січня 2016 року в Україні налічується 1961904 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них:

210 247 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

1 751 657 потерпілих від Чорнобильської катастрофи, у тому числі 418777 потерпілих дітей.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія