Меґан МакДоналд. Історії, які читають навіть «нечитаки»
28.02.24, 09:41
Пригадайте, як колись давно (або не дуже) ви ходили до початкової школи, як тішилися найменшим дрібницям, як-от знайдений на дорозі незвичайний камінчик, як бурчали від небажання йти до школи та задоволено верещали при згадці про щось смачненьке... У відгуках про книги Меґан МакДоналд дорослі читачі пишуть, що придумані письменницею історії дарують солодке відчуття повернення в дитинство: кілька прочитаних сторінок, і ти вже ніби бігаєш за жабами з відром, продаєш метеоритний пил, купуєш жувальні кульки із сюрпризами, а пляма від соку на твоєму колажі – стає найбільшою проблемою у житті... Сьогодні, 28 лютого, маємо чудову нагоду познайомитися з творчістю американської письменниці Меґан МакДоналд, адже саме сьогодні вона святкує свій день народження.
Меґан МакДоналд з’явилася на світ 1959 року в Піттсбурзі. Була наймолодшою, п’ятою дитиною в сім’ї, в якій росли ще чотири дівчинки. Практично все свідоме життя Меґан пов’язане з книгами: після навчання в Оберлінському коледжі й університеті Піттсбурга вона кілька років пропрацювала бібліотекарем у бібліотеці Карнегі Піттсбурга, Громадській бібліотеці Міннеаполіса, Меморіальній бібліотеці Адамса, працювала продавчинею книжок, згодом же повністю присвятила себе письменництву.
Книги, Книги, Книги. Перша ж книга Меґан «Це дійсно будинок рака-самітника?» відразу удостоїлася двох літературних премій. Успіх надихнув на нові творчі звершення: нині перу письменниці належить вже більше п’ятдесяти книг, серед яких найбільшою популярністю користується серія про Джуді Муді – її читають навіть «нечитаки», яких непросто затягнути до книжки, але про Джуді та її друзів готові читати ще і ще.
Перша повість про пригоди Джуді Муді вийшла друком в США ще 2000-го. Відтоді кумедну дівчинку полюбили мільйони дітей по всьому світу. У США це вже своєрідний must read у молодшій школі. Чим же так приваблюють ці повісті маленьких читачів? Усе дуже просто. Вони впізнають у Джуді Муді себе. Не люблять розчісуватися. Сваряться зі своїми братиками чи сестричками. Не надто часто прибирають під ліжком. Забувають удома зошити-книжки-ручки-олівці, потрібні у школі. Одним словом, Джуді – звичайна дитина, зі своїми проблемами, недоліками й змінами настрою. Бо ж із кожним може трапитися, що якась нібито дрібничка раптом зіпсує настрій. Важливо, що врешті-решт різноманітні халепи й неприємності Джуді Муді долає з гумором.
Діти страшенно не люблять, коли їх повчають. Зокрема й у книжках. Та у повістях Меґан МакДоналд, попри легкість стилю, гумор і кумедність ситуацій, є важливі меседжі: прикру подію можна спробувати перетворити на хорошу, навіть одна людина може змінити світ, треба лиш почати діяти. а ще – не важливо, чи всі навколо знають про твій непересічний вчинок, головне самій знати, що зробила комусь добро… Із книжок про Джуді Муді можна дізнатися багато цікавого: про переробку пластику, першу жінку-лікаря, мешканців тропічних лісів, назви кісток, правила правопису, виготовлення воскових олівців і не тільки. Меґан МакДоналд так тонко вплітає різноманітні цікаві факти в павутину тексту, що не зауважуєш, як запам’ятовуєш купу інформації. І от уже дитина знає, чим харчується і де живе двопалий лінивець, який зв’язок між тропічним лісом і звичайним олівцем чи кавою, яку так любить мама, і що таке екзоскелет...
Літературна серія про пригоди Джуді Муді переросла себе, тепер маємо кілька серій: про друзів Джуді та про її братика Стінка. А ще Меґан МакДоналд написала багато інших книжок для дітей, зокрема історії про Мурашку та Бджолу, серію «Клуб сестер» та кілька книжок-картинок. Вона й зараз не полишає писати, бо коли приходить у школи на зустрічі з дітьми, то її неодмінно просять: «А напишіть про…».
Українських читачів книгами Меґан МакДоналд потішило Видавництво Старого Лева. То гайда читати! Бібліотекарі бібліотеки-філії №1 ЦБ Полтавської МТГ запрошують усіх охочих до мережі міських книгозбірень. Читаймо, бо ми того варті!