Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Маруся Чурай – голос і душа пісенної України

02.09.22, 09:14

Є прадавні скарби, що йдуть по землі від покоління до покоління, огортаючи глибинними чарами людську душу. Погортайте сторінки сивих віків, вчитайтеся в тремтливі слова українських пісень, віднайдіть золоті ключі мелодій – і ви відкриєте незбагненні поетичні таємниці. Ви почуєте голоси ТВОРЦІВ, імена яких розгубила історія… Але їхня безсмертна поезія, ставши народною, і сьогодні квітує на нашій землі.
Три віки ходять пісні Марусі Чурай по рідній землі, три віки любові вже подаровано людям. А попереду – вічність, бо велика ЛЮБОВ і велика творчість – невмирущі.
Чи актуальна Маруся Чурай сьогодні?. Так! Як і три століття тому :
Ця дівчина не просто так, Маруся.
Це голос наш. Це пісня. Це душа.
Коли в похід виходила батава, –
її піснями плакала Полтава.
Що нам було потрібно на війні?
Шаблі, знамена і її пісні.
Український поет Іван Хоменко, збираючи матеріали для своєї драматичної поеми «Марина Чурай», знайшов у матеріалах козацького законодавства XV—XVII століть текст вироку, який доводить історичність особи Марусі Чурай. Зміст вироку, стиль і мовні особливості дають підставу вважати його справжнім історичним документом.
Маруся Чурай є історичною особистістю в тому розумінні, яке надає цьому поняттю К. Ясперс: фізичне знищення людей видатних відоме в історії, але вони завжди повертаються, відлунюють у віках, завдяки їм рухається вперед суспільство.
«Маруся Чурай – голос і душа пісенної України» - таку назву має вистава, прем’єра котрої відбулася 30 серпня у Полтавському літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного. Автором сценарію є Юлія Корженко, член Полтавського осередку Національної спілки композиторів України. Виставу презентували в одній із кімнат музею, де започаткували експозицію «Світлиця Марусі Чурай».
Вистава пропонує глядачу іншу «оптику» на життя Марусі. За версією Юлії Корженко, Маруся Чурай навчалася у музичному колегіумі Лейпцига, не труїла свого коханого, а виправдав видатну українську співачку гетьман України Богдан Хмельницький.
Виконавці актори Полтавського музично-драматичного театру імені Миколи Гоголя Катерина Єгоричева, Людмила Тимофєєва та вокально-інструментальний дует «Родичі».
Про що говорить нам славетна полтавка Маруся Чурай сьогодні? Про унікальну властивість історичної пам’яті – здатність до переходу із небуття у вічність

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія