Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

«Літератури дивна течія…»

31.10.23, 09:15


Василь Васильович Яременко присвятив життя філології. «Я давно обрав собі свою нішу в літературознавстві: витягти із забуття письменників, які були заборонені, знищені. Реабілітацію розпочав із Бориса Грінченка. Ще в 1963 році Рильський і Білецький пробили у ЦК компартії дозвіл на видання двотомника Грінченка. І так випало, що займатися цим проєктом доручили мені. Так я почав реабілітацію письменників. І відтоді кого б я не видавав, це були забуті, знищені письменники».

Дитинство Василя Яременка пройшло в селі Загрунівка Зіньківського району та селі Воскобійники Шишацького району на Полтавщині. Закінчив Великосорочинське педучилище (1951), Київський педінститут (1961) та аспірантуру при ньому (1964). Саме він реабілітував багатьох українських письменників і вперше про них написав. Видав майже 150 книжок — і своїх, і письменників, яких повертав із забуття, автор понад 300 публікацій з історії української журналістики, історії літератури, лексикографії.

«Більшовики сфальсифікували всю літературу ХІХ століття: поділили письменників на «чорних» і «червоних». Тож цей експеримент більшовики провели на літературі ХІХ століття. Шевченка зробили «червоним», Куліша — «чорним». Грінченко, за їхньою версією, «чорний», бо буржуазний націоналіст, а Грабовський — «червоний». За такою схемою сфальсифікували всю літературу ХІХ століття. Багато творів заборонили, схема самої історії літератури — ненаукова, ідеологічна» - зазначив науковець.

У фонді внутрішньосистемного обміну та бібліотеці-філії №5 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ зберігається фундаментальне двотомне видання «Літератури дивна течія…». За цю працю професор Василь Яременко отримав Міжнародну премію імені Володимира Винниченка. Легкий науковий стиль, емоційність, новизна матеріалу захоплює з перших сторінок.

«Направляем для расстрела в Киеве приговореного к смерти Александра Островского, потому как в Полтаве растрелять неудобно, могут быть волнения среди украинцев». Олелько Островський — актор і письменник, якого 32–річним в 1919–му розстріляли більшовики. Як свідчать сучасники, його твори були надзвичайно популярними. Василь Яременко провів кропітку літературну розвідку про надзвичайно талановитого режисера, актора, прозаїка, драматурга Олелька Островського.

Вчитуймося в праці Василя Яременка, наповнені гордістю за українську літературу, дивовижно багату на непересічні, талановиті імена.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія