Класик вітчизняної літератури, чиї твори давно увійшли до навчальних програм, стали піснями, символами, мемами й оточили нас з усіх боків…
Безкомпромісна, принципова, вперта, вимоглива, горда. Часом різка, гостра, як бритва, з блискавичною реакцією і неабияким почуттям гумору…
Усе це – про Ліну Костенко.
І це про неї: лауреатка Шевченківської премії (1987), Премії Антоновичів (1989), Премії Петрарки (1994), нагороджена медаллю Святого Володимира, Почесною відзнакою Президента України (2000). У 2000 році стала першим лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Олени Теліги і нагороджена Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня у березні 2000 року.
Та вона байдужа до нагород і високих місць у рейтингах: одна з небагатьох культурних діячів країни, яка принципово відмовилась отримувати звання Герой України, а її фраза «Політичної біжутерії не ношу» відтоді стала крилатою. Відмовилася від Премії Золотий Письменник України… Чого варті премії? Є ІМ’Я.
Серед сучасних вітчизняних письменників українці найбільше знають, напевне, саме Ліну Костенко. Її твори перекладалися словацькою, французькою, білоруською, англійською, естонською, італійською, німецькою мовами.
19 березня легендарній українській письменниці та поетесі Ліні Костенко виповнився 91 рік. Іван Малкович підмітив загадкову нумерологічну деталь: найбільші українські поети народилися під знаком Риб – Шевченко, Леся Українка, Ліна Костенко… Коли додати цифри їхніх дат народжень, то в кожного з них виходить «8». Вісімка в нумерології трактується як вічність, безкінечність, а в найдавніших традиціях 8 – це священне число Неба…
Цього року її хочуть номінувати на Нобелівську премію з літератури. Розмови щодо цього ідуть давно. Виявляється, ще 1967-го кандидатуру поетеси пропонували на отримання нагороди: її ім’я зазначене в документах, які у 2017 році оприлюднила Шведська академія наук (вся документація Нобелівського комітету тримається в секреті саме протягом 50 років).
Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав ініціативу номінувати Ліну Костенко на Нобелівську премію з літератури в 2022 році. Про це йдеться на сторінці Комітету у фейсбуці. Питання щодо висунення кандидатури порушувалося на засіданні Комітету 17 березня. «Я би просила, щоб ми – як прогресивний Комітет та дієвий для реалізації добрих ініціатив – підтримали кандидатуру та організували промоцію в світі українського письменника, який заслуговує цього найбільше», – сказала перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич.
19 березня Комітет повідомив: «Підтримуємо для номінування на Нобелівську премію з літератури у 2022 році кандидатуру Ліни Костенко».
P.S. Українських письменників і поетів впродовж ХХ століття неодноразово номінували на Нобелівську премію з літератури. Однак це жодного разу не увінчалося успіхом. Згадаймо Івана Франка, Миколу Бердяєва, Олеся Гончара, Уласа Самчука, Івана Багряного, Миколу Бажана і Василя Стуса.