Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Ліквідація. Саркофаг 1986-1990. #35_років_уроків

15.04.21, 10:26

Ліквідація аварії на ЧАЕС тривала з 1986 по 1990 рік. Широко застосовувалася пожежна і військова техніка, за допомогою якої обмивалися стіни і дахи будинків. На території навколо станції радіоактивний бруд знімали бульдозерами, скреперами, вивозили і ховали. Потім ці ділянки покривалися бетоном, асфальтом і іншими видами покриття. Ділянка соснового лісу, по якому пройшов радіоактивний слід (так називаний «рудий ліс»), була цілком прибрана, і ліс вивезений для поховання. Радіоактивна вода, що затопила приміщення під реактором, відкачувалась в спеціально приготовлені ємності.

Мовою цифр:

- Майже 600 000 осіб брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Тільки 48% з них мали зареєстровану дозу опромінення. Середня доза опромінення у 1986р. 186-146 мЗв.

- Знято і переміщено 90 000 кубометрів грунту.

- У вкрай стислі терміни будівельники УБ-605 біля с.Лелів змонтували і запустили в дію 3 бетонних заводи.

Роботи з дезактивації продовжувались до жовтня-листопада 1986 року. Було прийнято рішення закрити ушкоджений реактор. Інженерна назва проекту -«Укриття», але широкій публіці він більш відомий як «Саркофаг». Враховуючи обсяг будівництва, складність інженерних проблем та надзвичайно важкі умови виконання робіт, це можна вважати унікальним явищем в світовій історії будівництва.

18 варіантів конструктивних рішень захоронення зруйнованого атомного реактора було запропоновано Урядовій комісії у травні 1986року. До реалізації прийнято технічне рішення ленінградського Всесоюзного науково-дослідного інституту проектування енергетичних технологій (ВНДІПЕТ).

Мовою цифр:

- 206 діб - 7 місяців пройшло від зародження ідеї про необхідність консервації блока №4 ЧАЕС до підписання Державного акту про прийняття об’єкта «Укриття» в експлуатацію.

- При спорудженні «Укриття» укладено 400 000 кубометрів бетону.

- Змонтовано 7300 тон металоконструкцій.

Персонал на території ЧАЕС працював в чотири зміни. Важка радіаційна обстановка в зоні зруйнованого блоку робила його важкодоступним і вкрай обмежувала використання звичайних інженерних рішень. У жовтні 1986 року «Укриття» щільно запечатало те, що було раніш 4-м енергоблоком ЧАЕС.

У той же час «Укриття» не цілком герметичне. Воно має спеціальні вентиляційні канали для охолодження реактора, обладнані спеціальними фільтрами, великий комплекс діагностичного і радіометричного устаткування, а також систему активного ядерного захисту, для запобігання виникнення ланцюгової реакції в колишньому реакторі. Таким чином, була забезпечена надійна консервація зруйнованого реактора, відвернений вихід аерозолів у навколишнє середовище, забезпечена ядерна безпека об’єкта.

Джерела: Ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС. https://osvita.ua/vnz/reports/ecology/21341/

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія