Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Квітка, чиї крила ніколи не зламати

04.04.23, 13:49

Квітка Цісик народилася у Нью-Йорку в родині українських емігрантів, які виїхала зі Львова у 1944 році. В оркестрі Львівської опери Володимир Цісик служив головним концертмейстером та грав першою скрипкою, проте в країні рівних можливостей емігрантові з Європи ніхто такої посади не запропонував. У Нижньому Іст-Сайді, де замешкала родина, він відкрив власну невеличку студію, заробляючи на життя викладанням музики... Та з роками впертість і несхитність у досягненні життєвої мети не зрадили і в Нью-Йорку: Володимир Цісик виступив співорганізатором та став викладачем Українського музичного інституту, а згодом і очільником Нью-Йоркського струнного оркестру. Обидві доньки в родині Цісиків були музично обдарованими: з дитинства батьки навчали Квітку й її старшу сестру Марію грі на скрипці та на фортепіано, Квітка ще й гарно співала – мала колоратурне сопрано, то ж зосередилась на заняттях із класичного вокалу.

Проте життя коригує наші грандіозні плани, влаштовуючи трагічні антракти: коли батько акомпанував 17-літній Квітославі, з ним стався інсульт… Всі обітниці перед високим мистецтвом довелося полишити, а ще – поставити хрест на опері, переступити через рідкісний талант і податися в прагматичний світ джинглів та спотів. Лише так, заробляючи на невідкладні потреби родини, фінансово підтримуючи матір і старшу сестру, Квітка мала змогу закінчити навчання в Нью-Йоркській консерваторії.

Її голос зазвучав у рекламних компаніях «Кока-Коли», American Airlines, «Макдональдсу». Протягом 16 років, і до кінця життя, вона була офіційним голосом «Форд Моторз». Багато американців і досі пам’ятають музичний джингл «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик. Її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки – Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінд Ронстад, Роберт Флек, вона співала на бек-вокалі у Вітні Г’юстон та Майкла Джексона.

У 1978 році пісня «Ти осяюєш моє життя», яку виконала Квітка Цісик в однойменному фільмі, отримала «Оскар» і «Золотий глобус». Цісик виконала у фільмі всі жіночі партії, втім, через конфлікт з режисером фільму її прізвище вирізали з титрів. У стрічці Квітка Цісик також спробувала себе як актриса, зігравши у фільмі роль подруги головної героїні. Пісня також була номінована на «Греммі» у категорії «Пісня року».

Квітка знала ціну того, що вона робить, як і того, заради кого вона має зробити набагато більше: коли випадала вільна година в перервах між записами комерційної реклами та роботи сайдменом, записувала українські пісні. На своїх альбомах коштів не економила – заплатила із власного гаманця близько 200 тисяч доларів, хоча знала, що ніяких прибутків із тих двох унікальних альбомів родина не матиме. Для запису наймала кращих музикантів Нью-Йорка, їй акомпанувала рідна сестра Марія, а правильну українську вимову ставила мама. Вони, українці, вимушені оселитися за океаном – там, за океаном, української пісні не забували. Навіть у найтяжчі для себе часи....На обкладинці дебютного альбому «Квітка – Пісні з України» (1980) вкарбована шаноблива присвята: «Володимиру Цісику, скрипалеві-віртуозові, моєму незабутньому батьку, присвячую ці пісні». Другу авторську платівку «Квітка. Два кольори» (1989), виконавиця спорядила словами: «Сутності Української душі, чиї крила ніколи не зламати». .. Обидві платівки у 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». До України вони потрапляли контрабандою, люди перезаписували пісні і передавали один одному.

Квітка Цісик побувала в Україні лише один раз. У 1983 році вона приїхала із мамою у Львів, але ця поїздка не афішувалася і була майже таємною, Пісні американки українського походження були під забороною, тож ніяких концертів чи творчих зустрічей, ніяких прес-конференцій чи автограф-сесій для шанувальників. Саме після тієї поїздки в її репертуарі з’явилися нові пісні: «Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка», – так скаже потім Назарій Яремчук… Квітослава вірила, що колись Батьківщина виявиться іншою у своєму ставленні до неї та після проголошення Україною незалежності планувала приїхати з концертом, втім, цей задум так і не здійснився…

Сьогодні, 4 квітня, Квітці Цісик виповнилося б 70 років. Прихильники у її голосі вгадували звучання скрипки. Вона з легкістю експериментувала зі стилями – від джазу до класики. І мала неабиякий успіх як у виконанні популярних пісень, так і в оперному співі. І дня не проживши в Україні, володіла технікою, поширеною у віддалених карпатських селах – «білим голосом»…

Допис підготували працівники бібліотеки-філії №1 Центральної бібліотеки ПМТГ.

Знаймо, бо ми того варті!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія